“Evropa je spremna,što je uvijek pokazivala, da pruži znatnu finansijsku pomoć zemljama susjedima ratnih zona”, rekao je Tusk na konferenciji za štampu u Beču.
“Istovremeno mi očekujemo od naših partnera da se više angažuju, što je neophodan uslov da se izbjegne humanitarna katastrofa.
To će biti tema mojih razgovora u Turskoj”, rekao je on. Tusk je danas u Beču počeo četvorodnevno turneju tokom koje će posjetiti balkanske zemlje i Tursku.
On će se u četvrtak u Ankari sastati s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom, a narednog dana u Istanbulu sa predsjednikom Redžepom Taipom Erdoganom. Taj sastanak s turskim zvaničnicima održaće se nekoliko dana prije evropskog samita 7. marta u Briselu kome će prisustvovati i Turska.
Evropske zemlje sve više vide Tursku kao ključnu za rješenje migrantske krize koja dijeli EU. Evropski lideri žele da Ankara brže sprovodi akcioni plan EU-Turska prema kome se zemlja obavezala da zaustavi odlazak migranata ka Evropi u zamjenu za finansijsku pomć i političke ustupke.
“Otvaramo novo poglavlje u našoj borbi sa migrantskom krizom.
Ona se zove nazad u Šengen”, rekao je danas Tusk koga je primio austrijski kancelar Verner Fajmann.
Akcioni plan EU-Turska postignut krajem novembra 2015. još nije dao rezultate, ukazuju Evropljani koji su podijeljeni oko upravljanja krizom dok se priliv migranata sa turskih obala za sada ne smanjuje. Prije odlaska u Tursku Tusk će otići večeras u Ljubljanu, sutra u Zagreb i Skoplje i u četvrtak u Grčku.
Ta posjeta zemljama na balkanskoj migrantskoj ruti ima za cilj nastavak građenja evropskog konsenzusa o načinu rješavanja migrantske krize i pripremu za samit sa Turskom 7. marta i za sastanak Evropskg savjeta 17. i 8. marta, rekao je on prošle nedjelje.
Nedavno otežavanje uslova ulaska za migrante u zemlje koje se nalaze duž balkanske rute dovelo je do nagomilavanja migranata u Grčkoj i straha od humanitarne krize u toj zemlji koja osuđuje odluke njenih susjeda o blokiranju ulazaka migranata.
(agencije)