– Mi, bezuslovno, pozdravljamo ovakvo intenzivno interesovanje naših susjeda i važnih partnera kao što je Turska za BRIKS – rekao je Peskov novinarima.
Prema njegovim riječima, ova tema će biti na dnevnom redu samita BRIKS pod predsjedavanjem Rusije, za šta se zemlja aktivno sprema.
– Naravno, teško da se može u potpunosti odgovoriti na interesovanje svih zainteresovanih strana, ali BRIKS želi da održava kontakte sa svim zainteresovanim zemljama – istakao je Peskov.
Prema njegovim rečima, trenutno se razmatraju različiti formati ovakvih kontakata.
Prethodno, ministar spoljnih poslova Turske Hakan Fidan izjavio je za “Saut čajna morning post” da bi Turska želela da se pridruži BRIKS i da će to pitanje biti razmatrano na sastanku ministara spoljnih poslova organizacije u Nižnjem Novgorodu.
Prema njegovim riječima, neke evropske države protive se pridruživanju njegove zemlje Evropskoj uniji i zato turske vlasti razmatraju BRIKS kao alternativnu platformu za integracije.
Rusija je 1. januara postala predsjedavajuća BRIKS-a za narednu godinu. Njeno predsjedavanje počelo je prijemom novih članica u organizaciju – osim Ruske Federacije, Brazila, Indije, Kine i Јužnoafričke Republike, članice ove organizacije sada su i Egipat, Etiopija, Iran, UAE i Saudijska Arabija.
Nakon pristupanja svih novih članica, populacija zemalja BRIKS-a povećala se na 3,6 milijardi ljudi, što je skoro polovina ukupne svjetske populacije. Ove države čine više od 40 odsto svjetske proizvodnje nafte i oko četvrtine svjetskog izvoza.