Glasačka mjesta su jutros na istoku Turske otvorena u pet sati po srednjeevropskom, odnosno sedam po lokalnom, a na zapadu zemlje sat vremena kasnije, prenijela je agencija AFP.
Ukupno 54 miliona građana sa pravom glasa moći će da iskoriste to pravo do 14 sati po srednjeevropskom vremenu na istoku, a do 15 sati na zapadu zemlje.
To je drugi put u posljednjih pet mjeseci da građani Turske izlaze na parlamentarne izbore, u nadi da će im oni ovog puta donijeti stabilnost.
Međutim, u toj duboko polarizovanoj zemlji ishod izbora će vjerovatno donijeti samo još veću konfuziju.
Na junskim parlamentarnim izborima vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) izgubila je većinu, te je predsjednik Redžep Tajip Erdogan sazvao nove izbore pošto premijer Ahmet Davutoglu nije oformio koaliciju ni sa jednom od tri opozicione stranke koje su zastupljene u parlamentu.
Turci danas glasaju za novi saziv 550-članog parlamenta u veoma osjetljivom trenutku za Tursku, ključnog zapadnog saveznika koji se suočava sa rastućom nestabilnošću u susjednoj Siriji i Iraku, kao i sa izbjegličkom krizom koja se preliva na Evropu, navodi AP.
Tu su i sumnje vezane za posrnulu tursku ekonomiju, pogoršane političkim zastojem i nasiljem koji se negativno odražavaju na ključni turistički sektor, a jedno od ključnih pitanja je postala i bezbjednost nakon ponovnog razbuktavanja nasilja militantnih Kurda i napada Islamske države.
I dok analitičari očekuju da će rezultat današnjih izbora biti sličan ishodu izbora održanih 7. juna, kada nijedna stranka nije prevagnula osvajanjem većine glasova, ključno pitanje glasi da li će Erdogan poslije novih izbora dozvoliti svojoj partiji da oformi koaliciju.
Ankete pokazuju da AKP uživa nešto veću podršku nego pred izbore u junu, ali je to i dalje nedovoljno da bi mogla sama da oformi vladu, s tim da jedino istraživački institut Adil Gur navodi da Erdoganova stranka ima naklonost čak 47,2 odsto birača, što bi joj donijelo većinu.