Najnoviji izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuje da tuberkuloza ubija više ljudi nego što se mislilo, a vlade ne čine ništa po tom pitanju, javlja Guardian.
Prema podacima WHO, broj slučajeva tuberkuloze u svijetu prošle godine je bio 10,4 miliona, što je više od 9,6 miliona koliko se procjenjivalo prije nego su urađena opsežna istraživanja. Od ove bolesti godišnje umre 1,8 miliona ljudi, a ne 1,5 miliona, kao što se ranije mislilo.
“Suočavamo se sa teškom bitkom da dostignemo globalne ciljeve za borbu protiv tuberkuloze. Moraju se napraviti veliki napori ili će naše zemlje samo pokušavati zatomiti ovu smrtonosnu epidemiju i ambiciozni ciljevi neće biti postignuti”, rekla je Margaret Chan, direktorica WHO-a.
UN je postavio cilj smanjenja broja smrtnih slučajeva od tuberkuloze za 90 posto i slučajeva ove bolesti za 80 posto u periodu od 2015. do 2030. godine.
Oko četvrtine slučajeva dešava se u Indiji, zatim Indoneziji i Kini, koje imaju po 10 posto od ukupnog broja oboljelih. Nigerija i Pakistan imaju po pet posto slučajeva, a sljedeća zemlja po brojnosti slučajeva tuberkuloze je Južna Afrika.
“Ovih šest zemalja nose 60 posto tereta. Tuberkuloza nije kao malarija koja se dešava u Africi u 90 posto slučajeva, ili HIV. Ovo je bolest Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike te zemalja sa srednjim dohotkom”, rekao je Mario Raviglione, direktor globalnog programa za tuberkulozu WHO-a.
Još jedan problem su slučajevi tuberkuloze na koju lijekovi nemaju efekta, od koje boluje 580.000 ljudi. Samo polovina onih koji dobiju ovu vrstu tuberkuloze, otpornu na standardne antibiotike, prežive.
U WHO se nadaju da će Ujedinjene nacije održati sastanak Generalne skupštine, gdje bi se čelnici država pozabavili ovim problemom.
(Klix.ba)