Izvještaj pokriva široke poglede na polje avijacije, ukljućujući domaće američko i međunarodna tržišta aviona, saobraćaja koji se odnosi na zračni transport tereta te dronove. Navedeno je da bespilotni leteći sistemi doživljavaju zdravi rast u SAD-u i širom svijeta, posebno u proteklih pet godina, a dodaje se da je taj rast uzrokovao određene probleme jer se odnosi na sve od amaterskih pilota do profesionalnih rigova koji dijele isti zračni prostor s većim letjelicama kojim leti čovjek.
Kada je riječ o malim dronovima, uglavnom nekomercijalnim uređajima, od 31. decembra prošle godine je registrovano više od 900.000 vlasnika. Registracija je obavezna od 2015. godine, a trenutno je u upotrebi oko 1,25 miliona dronova (mali modelski dronovi ne moraju biti registrovani). FAA predviđa usporavanje tržišta u narednih pet godina usljed stabilizacije cijena.
Svaki komercijalni dron mora biti registrovan, a mjesečno se bilježi oko 15.000 novih registracija što je gotovo trostruko više u odnosu na istu vrstu dronova prošle godine. Do kraja prošle godine je registrovano više od 27.000 komercijalnih dronova.
Dok tržište modelskih dronova usporava, tržište komercijalnih letjelica ubrzava, a FAA očekuje nastavak rasta. Broj registracija će nadmašiti 44 posto u odnosu na prošlu godinu, a do 2023. godine će biti utrostručen. Očekuje se da će u to vrijeme letjeli 823.000 dronova. Broj komercijalnih dronova ove godine će premašiti procjene načinjene prošle godine za 2022. godinu.
Rastom broja dronova se pojavljuju nove primjene. Kompanije poput Amazona, Googlea, Walmarta i 7-Elevena eksperimentišu s dronovima za dostavu, a bolnica Baltimore je iskoristila dron za dostavu organa prošlog mjeseca. Dronovi postaju efikasniji i sigurniji, trajanje baterije se produžava, nastavlja se njihova integracija, a razvijaju se i novi modeli biznisa kao što su usluge dostave ili operacije potrage i spašavanja.