Trninić je rekao da Republika Srpska ima svoje prioritete u energetskom i infrastrukturnom sektoru, ali da se njeni stavovi apsolutno ne uvažavaju i da njeni predstavnici u Sarajevu ne djeluju u tom pravcu.
“Tu koordinacije nemamo, neko određuje koji su naši prioriteti ili ih uopšte ne uzima u obzir, ili pak određuje neke svoje prioritete. Nažalost, naši predstavnici koji bi trebalo da reaguju, to prihvataju kao takvo. To onda podrazumijeva da postoji samo jedan entitet, jer se tu zastupaju interesi samo jednog entiteta, a drugog ne”, naveo je Trninić.
On je dodao da je Nacionalni investicioni komitet na nivou BiH formiran bez saglasnosti Republike Srpske, u kojem je predsjednik Vlade Srpske samo formalno stavljen kao predzadnji član.
“Međutim, to je predstavljeno strancima i oni sada uvažavaju ono što dolazi od NIK–a kao prioritet ili način djelovanja u BiH”, rekao je Trninić.
Prema njegovim riječima, ne postoji institucionalni mehanizam djelovanja kojim bi mogao da podstakne predstavnike Republike Srpske u Savjetu ministara BiH na saradnju.
“Pokušavamo se pozivati makar na njihovu dobru volju, šaljemo im dopise i materijale, ali povratne informacije, nažalost, nemamo. Mi za mnoge infrastrukturne projekte koji se odnose na nas saznamo ili iz medija ili od međunarodnih predstavnika koji ovdje dolaze, ne znajući da nemamo tu koordinaciju. Onda u razgovoru od njih čujemo podatke koje bi zapravo mi njima trebalo da predstavimo”, rekao je Trninić.
On tvrdi da je bez znanja i saglasnosti institucija Republike Srpske došlo i do izmjena projekta izgradnje mosta na Savi kod Gradiške, za šta je saznao od predstavnika Evropske komisije.
“Isto tako, naše stavove u vezi sa projektima u putnoj i željezničkoj infrastrukturi, koje bi trebalo da stavimo u Sveobuhvatnu regionalnu transportnu mrežu za jugoistočnu Evropu, ne možemo da postavljamo kao prioritet jer to neko drugi određuje”, rekao je Trninić.
On je za danas u Sarajevu najavio sastanak sa ministrom transporta i komunikacija BiH Slavkom Matanovićem, gdje će pokušati da predstavi neke stavove Republike Srpske u vezi sa predstojećim Samitom o Zapadnom Balkanu u Beču, ali je rekao da je do tada ostalo veoma malo vremena.
“Probaćemo i da djelujemo posredstvom predstavnika Srbije da oni, eventualno, probaju da zastupaju naše stavove ili neke interese u koje možemo da se ukalkulišemo”, rekao je Trninić.