Građani Republike Srpske danas žive lošije nego 2008. godine. U prilog tome govore i podaci Saveza sindikata RS prema kojima je u decembru 2008. godine prosječna plata iznosila 819 KM i pokrivala je 50,4 odsto potrošačke korpe koja je bila 1.624 KM, dok je u novembru 2019. Prosječna plata pokrivala svega 47,96 odsto potrošačke korpe, tvrdi potpredsjed PDP-a, Jelena Trivić. Ona je podsjetila i na poražavajuću činjenicu da u RS i dalje 40 odsto radnika ima platu manju od 650 KM.
Uprkos optimističnim prognozama funkcionera vladajuće koalicije, kako je RS bolji dio BiH, a koje su se i prečesto mogle čuti u posljednje vrijeme, statistika neumoljivo govori u prilog drugačijoj situaciji zbog čega građani ne prestaju napuštati ove prostore, tvrdi Jelena Trivić iz PDP-a. Ona je iznijela podatke koji pokazuju da je industrijska proizvodnja u RS na istom nivou kao i 2015. godine,što znači da stagniramo već četiri godine. Za 11 mjeseci prošle godine industrijska proizvodnja bila je manja za 11,8 odsto u odnosu na 2018, što je smatra posljedica nerada Rafinerije nafte Brod. A RS je kaže i na dnu zemalja po učešću investicija u BDP-u, iako su one izvor ekonomskog rasta.
Ništa bolja situacija nije ni sa javnim preduzećima koja umjesto da budu profitabilana služe za zapošljavanje stranačkih kadrova. Javna preduzeća su putem dividendi u budžet Republike Srpske u prvih šest mjeseci prošle godine uplatila svega 12 miliona KM, a s obzirom na imovinu kojom upravljaju, mogu doprinijeti sa 200 miliona KM čiste dobiti, smatra Trivićeva. U poređenju s FBiH, kako je rekla, makroekonomski podaci takođe nisu u korist RS. Posebno su, kaže, alarmantra, nepovoljna zaduženja.
RS se na domaćem tržištu još uvijek zadužuje po većoj kamatnoj stopi nego FBiH. Zaduženje samo po sebi nije loše ako se ne koristi samo za javnu potrošnju, što je kod nas slučaj, kaže Trivićeva koja je dodala da je prosječna plata u RS od 917 KM takođe manja nego u FBiH gdje iznosi 942 KM.
Izvor: TV K3