Jelena Trivić, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci i predsjednica Ekonomskog savjeta Partije demokratskog progresa razgovarala je za beogradske Večernje Novosti o razvoju privrede, te je naglasila da prihod od javnih preduzeća u Republici Srpskoj može da bude oko 100 miliona maraka godišnje.
Ona svoje studente, a donedavno svoje vršnjake u svakodnevnim razgovorima uvjerava da Srpska može dostići svoj ekonomski prosperitet, ali uz pedantnu primjenu određenih mjera koje bi joj omogućile, pre svega “zdravo postolje”.
– Mi moramo da budemo svjesni da Republika Srpska može da bude uspješna ekonomija. Privreda je naš strateški nacionalni interes i ključ opstanka našeg naroda na ovim prostorima. Jedini način da zadržimo one koji odlaze jeste da im ovdje obezbijedimo posao i platu dostojnu čovjeka. Neophodno je, prije svega, smanjiti poreska i neporeska opterećenja privrede na razumnu mjeru, naročito poresko opterećenje rada. Time ćemo smanjiti sivu ekonomiju i “oživjeti” privredu – istakla je za “Novosti” Trivićeva.
Drugo, javna preduzeća koja upravljaju ogromnim bogatstvom Republike Srpske, moraju da postanu izvor dobiti, a ne gubitaši.
– Postoji jednostavan način da se to realizuje, ali ne vrijedi dok ne bude političke volje – direktori i upravljačke strukture koje nisu u stanju da ispune zacrtane planove moraju da budu smijenjeni. Sva javna preduzeća sasvim realno mogu i moraju biti izvor dobiti od oko 100 miliona maraka godišnje. Ipak, danas su nam sva javna preduzeća gubitaši. Treće, potrebno je ograničiti svakog čoveka da može da prima platu ili naknadu iz budžeta samo po jednom osnovu. Slično tome, potrebno je učiniti sva trošenja narodnog novca javnim tako što bi se svi računi i ugovori javnih institucija i javnih preduzeća javno objavljivali na veb-stranicama – naglasila je Trivićeva.
– Mislim da je ljudski faktor ključ svakog uspjeha. Mi trenutno loše upravljamo Republikom Srpskom. Kad kažem mi, ne mislim samo na vlast (republičku, lokalnu, mjesnu), mislim na cijeli narodni korpus. Na svima nama je da taj sistem mijenjamo i gradimo nabolje. Mada se na prvi pogled čini da naše društvo tome nije doraslo, ja sam uvjerena da možemo. Samo treba da krenemo.
TV K3