Ime 61. laureata prestižnog književnog priznanja biće poznato 19. januara, a na ovogodišnji konkurs stigao je 161 roman, od kojih je u užem izboru bilo 11. Žiri u sastavu Vladislava Gordić Petković (predsjednica), Mića Vujičić, Jasmina Vrbavac, Mihajlo Pantić i Božo Koprivica jednoglasno je donio odluku o najužem izboru.
U osvrtu na ovogodišnju romanesknu književnu produkciju, Petkovićeva je, između ostalog, ukazala na široku lepezu stilova i formi.
– Romani se pišu u stihu, u formi filmskog scenarija, radio-prenosa, proširene anegdote i statusa na Fejsbuku, memoara vojnika i grešnika, ali u svakoj od formi dominira stvarnost – kaže predsjednica žirija.
Pantić kaže da je produkcija bila uobičajeno obimna, odnosno da je bila je na nivou minulih desetak godina, a to je oko 150 naslova.
– Produkcija je teško pregledna, između ostalog i zato što su se u velikoj mjeri pogubili urednički i izdavački kriterijumi. Ipak, najvažnije je da se ove godine pojavilo nekoliko natprosječno dobrih knjiga, o čemu svjedoče uži i najuži izbor – rekao je Pantić.
“Sabo je stao”
U romanu “Sabo je stao” (Kulturni centar Novi Sad) Oto Horvat, između ostalog, dočarava život glavnog junaka koji je izgubio voljenu dragu, a cijela knjiga, kako kaže jedan od likova – zrela je nostalgija, bez nade.
“Kuća sećanja i zaborava”
Filip David u “Kući sećanja i zaborava” (Laguna) u centar priče stavlja lik Alberta Vajsa koji je u Drugom svjetskom ratu kao dječak ostao bez roditelja, za neko vrijeme promijenio identitet da bi preživio, potom odlučio da se vrati svom pravom imenu. Mnogo godina kasnije u Njujorku naći će se u situaciji koja donosi nove tonove u odnosu na ono što je proživio.
“Životinjsko carstvo”
“Životinjsko carstvo” (Čarobna knjiga) Davida Albaharija za glavnog junaka ima opskurnog čovjeka nepoznate prošlosti koji pod okriljem (nekada) moćne JNA oformljuje grupu čiji je naziv i naslov knjige. Kroz priču se prepliće protest 1968, obračun sa demonstrantima, zbivanja devedesetih i dramatičan epilog u Kanadi početkom 21. vijeka.