Trgovina oružjem i vojnom opremom : Pada izvoz, ali raste uvoz u BiH

September 16, 2019, 6:37 am

Za izvoz oružja i vojne opreme iz BiH u 2017. godini izdate su 224 dozvole, ukupne vrijednosti 296.107.075 evra. U odnosu na 2016. broj ukupno izdatih dozvola veći je za oko 11 procenata, dok je ukupna vrijednost izdatih dozvola smanjena za oko tri odsto.

To je navedeno u izvještaju koji je Savjet ministara BiH usvojio i dostavio Parlamentarnoj skupštini BiH.

Krajnji korisnici oružja i vojne opreme iz BiH nalaze se u 53 zemlje svijeta, a 84,83 odsto izvoza odnosi se na SAD, Namibiju, Saudijsku Arabiju, Srbiju, Tursku, Avganistan, Bugarsku. Na spisku su još Albanija, Austrija, Australija Češka, Burundi, Čad, Gvatemala, Kenija, Obala Slonovače…

Prema izvještaju, najviše je izdatih dozvola za izvoz proizvode koji su na Zajedničkoj listi oružja i vojne opreme označeni sa ML3, a to su municija i naprave za podešavanje upaljača i za njih posebno konstruisane komponente.

 

 

Odbijen je jedan zahtjev za izvoz opreme u SAD vrijedan 1.337 evra, jer nisu bili pribavljeni svi potrebni dokumenti. Radilo se o oružju kalibra manjeg od 20 milimetara.

 

Kada je riječ o uvozu, situacija je drastično drugačija nego 2016. godine.

– Za uvoz oružja i vojne opreme u 2017. izdato je 136 dozvola, ukupne vrijednosti 110.198.847 evra. U odnosu na 2016. broj ukupno izdatih dozvola za uvoz oružja i vojne opreme povećan je za oko 16 odsto, dok je ukupna vrijednost izdatih dozvola povećana za 189 procenata – navodi se u izvještaju.

Uvoz oružja i vojne opreme je iz 25 zemalja, a od toga skoro 64 odsto stiže iz Izraela, Srbije i Belgije. Gledano po vrstama uvezene robe, 46 odsto čini ML14 odnosno specijalizovana oprema za vojnu obuku ili za simuliranje vojnih scenarija, simulatori posebno namijenjeni obuci uz korištenje bilo koje vrste vatrenog oružja ili naoružanja, te za to posebno konstruisane komponente i pribor.

Drugo dio izveštaja govori o prometu robe posebne namjene, odnosno vojnih sredstava za komercijalnu svrhu, koja nisu navedena u zajedničkoj listi oružja i vojne opreme. To su oružje, municije i njihov pribor, eksplozivi i baruti. Za izvoz roba posebne namjene u 2017. izdato je 67 dozvola vrijednih 77,5 miliona evra, što je u smislu vrijednosti smanjenje za četiri procenta. Međutim, uvoz ove vrste roba manji je za 26 procenata. Robe posebne namjene najviše smo izvozili u SAD, a najviše uvozili iz Hrvatske.

Inače, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH izdaje isprave za spoljnotrgovinski promet roba i usluga navedenih u kontrolnim listama. Prije izdavanja isprava traži prethodnu saglasnost od Ministarstva spoljnih poslova, Ministarstva bezbjednosti ili Ministarstva odbrane.

Srpska info

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *