Treći Međunarodni salon stripa „Deveta dimenzija“ biće održan od 9. do 11. oktobra u prostorijama „Kamene kuće“ na Tvrđavi Kastel u Banjaluci.
Zbog pooštrenih mjera bezbjednosti, uzrokovanih pojavom virusa korona, ove godine na Salonu neće biti gostiju iz inostranstva niti zvaničnog otvaranja salona.
Biće postavljeno 11 izložbenih postavki uglavnom domaćih autora i četiri izložbe italijanskih autora koji su ove godine trebali biti gosti salona, ali zbog procedure zbog pandemije, nećemo ih moći ugostiti, poručili su organizatori.
Posjetioci će se svakog dana moći okušati u strip radionicama, te pogledati izložbe strip tabli i ilustracija 23 autora, izložbu stripova nastalih po istoimenoj zbirci priča Ninoslava Mitrovića, kao i radove Tatjane Vidojević nastale po priči Tatjane Stupar Trifunović.
U programskom dijelu drugog dana Salona, u subotu u 11.30 časova biće održana tribina „Uticaj francusko-belgijske škole stripa na strip kulturu u BiH“, gdje će govoriti domaći strip autori koji godinama rade za strane izdavače: Milorad Vicanović, Senad Mavrić i Filip Andronik.
Istog dana u 13.30 čaosva biće održana promocija knjige Elmane i Harisa Cerića „Strip kao medij filozofske poruke: stripozofski pristup nastavi filozofije“. Moderator ove promocije je mr Željko Šarić, viši asistent Odsjeka za filozofiju, Filozofski fakultet Banjaluka.
Sva tri dana trajanja salona od 10 do 20 časova, zainteresovani posjetioci moći će da pogledaju izložbene postavke, da učestvuju u strip radionici sa domaćim crtačima kao i da kupe neko strip izdanje na prodajnomn štandu.
Kao i svake godine Udruženje „Deveta dimenzija“ će predstaviti svoja nova izdanja strip album Milana Jovanovića „Džejson Brajs“, Milorada Vicanovića „Luftballons“ i najnovije izdanje popularnih „Stripovijetki“ Milana Mladića i Predraga Ikonića nastalih po djelu Petra Kočića ovaj put u italijansko – srpskoj verziji. Do ostvarenja ovog projekta došlo je zahvaljujući saradnji sa Ambasadom Italije u BiH predvođene gospodinom Ambasadorom Nikolom Minasijem i gospođom Marijom Fornari, profesoricom na Filološkom fakultetu Banjaluka koja je prevela ovaj strip na italijanski jezik.
I ovogodišnje izdanje Salona ima jednu posebnost, a to je da se prvi put na ovim prostorima kao rekviziti pojavljuju čokoladice sa logom i plakatom salona. Do saradnje je došlo zahvaljujući Urošu Živkoviću i „Ukijevoj čokoladnoj bajci“.
(srpskainfo)