“U tom parku se igraju dječica iz okolnih vrtića, on je simbol rađanja zbog mnogobrojnih stabala i behara koji krasi krošnje posebno u proljeće, a pretvara se u obilježje stradanja i smrti, gubitaka i patnje…”, navodi se u peticiji.
Autor i potpisnici smatraju da odabrana lokacija za postavljanje takve vrste spomen-obilježja nije dobro promišljena i da stvara nelagodu kod stanovnika.
“…. Došli smo da zaključka da su ljudi uznemireni, da im tenk kao takav izaziva drugi vid sjećanja i asocijacije na rat, te da ne izaziva ponos, već nelagodu i traumu…”, stoji, između ostalog, u peticiji.
Inače, spomenik je postavljen uz saglasnost Grada Sarajeva i na insistiranje gradonačelnice Benjamine Karić koja je prisustvovala njegovom otkrivanju. Tenk je bio u vlasništvu nekadašnje zajedničke Jugoslovenske narodne armije (JNA), koji je “zarobljen” u proteklom građanskom ratu u BiH.
Kako su ranije prenijeli federalni mediji, riječ je o još nedovršenom projektu s obzirom na to da je najavljeno postavljanje figura pripadnika tzv. Armije BiH u prirodnoj veliičini.
Glassrpske.com (Foto: TANJUG)