Iz ove asocijacije saopštili su da se proizvođači finalnih proizvoda godinama unazad suočavaju s problemom adekvatnog obezbjeđenja sirovine u procesu izrade gotovih proizvoda.
– U ovoj djelatnosti doprinosi na plate su jako visoki i sve je više prisutan deficit stručne radne snage. Cijene repromaterijala stalno rastu, a sirovina se izvozi, tako da su proizvođači u pojedinim slučajevima primorani na uvoz i šumskih sortimenata i rezane građe, kako bi ostvarili ugovoreni izvoz. Sve više su zabrinuti kakvo će stanje dalje biti zbog sve većeg porasta cijena energenata i repromaterijala, te globalne krize – saopštili su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
Podsjetimo, Savet ministara BiH je 22. juna privremeno zabranio izvoz određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta, a ova mjera je na snazi do 22. septembra.
I u Privrednoj komori RS smatraju da je zabrana izvoza šumskih drvnih sortimenata opravdana i da treba da ostane na snazi i u narednom periodu.
Lazo Šinik, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade Privredne komore RS, rekao je da bi ista odluka trebalo da važi i za ogrevno drvo, uz dozu opreznosti zbog proizvođača koji se bave cijepanjem i peletiranjem.
Prema njegovim riječima, pelet kao efikasniji i skuplji energent trebao bi biti bez režima zabrane izvoza, ali tek nakon što se podmire potrebe domaćih potrošača.
Izvor: Srpskainfo/ Maja Radoja