Radi se o prvom javnom saslušanju u Parlamentu BiH, koje ima za cilj da utvrdi odgovornost pojedinaca i institucija s obzirom na sedmogodišnje kašnjenje u preuzimanju kontrole nad vlastitim nebom i gubitak desetina miliona KM, a povod za to saslušanje je prošlogodišnji izvještaj o reviziji učinka pod nazivom “Kontrola vazdušnog saobraćaja BiH”.
“Želimo utvrditi ima li odgovornosti, ne one o kojoj može govoriti Tužilaštvo BiH. Tražićemo odgovore na pitanja zbog čega se kasnilo i da li se gubitak novca mogao izbjeći, jer postoje pretpostavke da jeste, a da li će na bazi tog saslušanja Tužilaštvo BiH utvrditi da li za njih ima nekog osnova, ja ne mogu znati”, rekao je Momčilo Novaković, predsjednik Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamenta BiH.
Odluku o javnom saslušanju prethodno je donio Predstavnički dom Parlamenta BiH, a zanimljivo je da u Kolegijumu nije bilo potpune saglasnosti da se to radi, s obzirom na to da Borjana Krišto, zamjenik Predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH, nije bila za to, što je donekle i razumljivo, jer su kadrovi HDZ-a bili vodeći u institucijama i u ministarstvima kada se radilo na preuzimanju kontrole nad nebom BiH.
Kao što se i očekivalo, predstavnici BHDCA i BHANSA juče su prebacivali odgovornost jedni na druge.
“BHDCA se ne smatra odgovornom za kašnjenje u realizaciji. Svaki produžetak rokova u preuzimanju kontrole letenja odobrio je Savjet ministara BiH”, kažu u BHDCA i dodaju da će se generalni direktor BHDCA Đorđe Ratkovica, ako bude pozvan, odazvati javnom saslušanju.
Sa druge strane u BHANSA kažu da to nije tačno i da je BHDCA bila u obavezi da uspostavi sistem, što nije učinila, kao i to da na vrijeme nije odškolovala potrebne kadrove.
“Javno saslušanje će biti prilika da se to i dokumentuje. Puno je dezinformacija o čitavom tom procesu, jer, recimo, nije tačno da je BiH izgubila tolike milione KM jer se sve radi na bazi pravdanja troškova. Dosta je tu manipulacija, a mnogi koji kritikuju taj porces nisu se udostojili da pročitaju osnovne dokumente i ugovore sa evropskim institucijama”, rekao je Damir Ćopić, v.d zamjenika direktora BHANSA.
Što se tiče revizije učinka koja je skrenula pažnju na ogromno kašnjenje i gubitak miliona KM, navodi se, između ostalog, i to da je na kašnjenje uticalo neblagovremeno postupanje BHANSA, ali i Savjeta ministara BiH, odnosno resornog ministarstva.
“Kontrola zračnog prometa u donjem dijelu zračnog prostora prvobitno je trebalo da otpočne 2007. godine”, navodi se u izvještaju o reviziji učinka.
BiH je tek polovinom novembra prošle godine preuzela kontrolu nad donjim slojem vazdušnog prostora, odnosno do 10.000 metara visine. Do tada, ovaj posao za BiH obavljale su Srbija i Hrvatska.
(Nezavisne novine)