Trgovinski analitičari su rekli da bi predložene carine bilo teško kontrolisati i da bi se, ako se uvedu, mogle obiti o glavu SAD, prenosi Blumberg.
– Ostaje nejasno kako biste tačno to uradili, i kako bi Kina ili bilo ko drugi potvrdio da ispunjavaju američke zahtjeve. To će dodati još ulja na vatru zašto su ove zemlje skeptične prema postizanju dogovora sa Trampom – rekla je šefica trgovinske politike u Hinrik fondaciji u Singapuru Debora Elms.
Izvršni dekan Škole za međunarodne studije Univerziteta u Nankingu DŽu Feng je kazao da “uprkos privremenom primirju u trgovinskom ratu između Kine i SAD, još postoji mnogo neizvjesnosti na drugim frontovima”.
– Sekundarne carine će donijeti još veći haos, i Kina će sigurno snažno odgovoriti – kazao je DŽu Feng.
Indija je postala glavni uvoznik ruske nafte od ruske invazije na Ukrajinu početkom 2022. godine, a uvoz Kine je takođe porastao u istom periodu.
Kreatori politike u Vašingtonu vide te povećane kupovine nafte kao oblik prećutne podrške Rusiji koja pomaže u jačanju nacionalne ekonomije i slabi uticaj sankcija.
(Tanjug – Foto: Arhiva)