Nakon proteklog rata, na području BiH do danas je pronađeno i ekshumirano više od 25.000 posmrtnih ostataka lica koja su nestala usljed ratnih dešavanja, odnosno zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja ljudskih prava.
Više od 22.500 žrtava je identifikovano i predato porodicama da bi ih dostojanstveno ukopale.
Iz Instituta ističu da se u BiH Međunarodni dan ljudskih prava smatra posebno važnim.
Jedno od osnovih ljudskih prava koje je garantovano brojim međunarodnim konvencijama i Zakonom o nestalim licima BiH jeste pravo porodica da saznaju za sudbinu nestalih članova – ukoliko su živi – njihovo boravište/prebivalište, a ako su mrtvi – okolnosti, uzrok smrti i mjesto ukopa, ukoliko je takvo mjesto poznato, kao i pravo da dobiju posmrtne ostatke.
“Pitanje nestalih lica sigurno je jedno od najvažnijih humanitarnih pitanja u BiH i pred nama je veoma važan, ali i težak zadatak. Kako vrijeme odmiče, smanjuje se broj i pouzdanost informacija o potencijalnim lokacijama pojedinačnih i masovnih grobnica”, rekao je predsjedavajući Kolegijuma direktora Marko Jurišić.
On je apelovao da se svi koji imaju pouzdanu informaciju o lokaciji potencijalnih grobnica jave Institutu za nestala lica BiH, napominjući da te informacije mogu i anonimno javiti na besplatan broj telefona 080/020-107.
“Očekujemo angažman svih institucija i cjelokupnog društva u BiH da pruže podršku Institutu za nestala lica BiH”, dodao je Jurišić.
Iz Instituta poručuju da problem nestalih lica nije samo problem njihovih porodica, već i BiH, koja se kroz institucije mora aktivno uključiti u rješavanje ovog veoma važnog pitanja.
Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se 10. decembra, kada je 1948. godine proglašena univerzalna deklaracija o ljudskim pravima kojom su svim ljudima priznata prava na život, slobodu i sigurnost.