Savjetnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Milan Torbica rekao je danas da ukupan broj žrtava NATO bombardovanja u Republici Srpskoj nikada neće biti tačno utvrđen, jer stanovništvo i danas umire od malignih bolesti koje su posljedice korištenja NATO municije sa osiromašenim uranijumom.
Pozivajući se na podatke Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Torbica je rekao da je u NATO bombardovanju ubijeno 46 srpskih vojnika i sedam civila, a ranjeno 98 vojnika i 21 civil.
On je na konferenciji za novinare u Banjaluci povodom Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Srpskoj, koji će biti obilježen sutra, rekao da je materijalna šteta kao posljedica NATO bombardovanja Republike Srpske ogromna i da nikad nije ni procijenjena.
Torbica je podsjetio da je NATO operacija “Namjerna sila” trajala od 30. avgusta do 20. septembra 1995. godine, te da je to bila vojna intervencija koju su sprodvodile SAD, uperena protiv Republike Srpske, čime se NATO pred sam kraj odbrambeno-otadžbinskog rata otvoreno stavio na muslimansko-hrvatsku stranu.
Prema njegovim riječima, zvaničan razlog bombardovanja koji je navodio NATO, bilo je granatiranje sarajevske pijace Markale 28. avgusta 1995. godine kada je Unprofor, bez dokaza, odmah optužio Vojsku Srpske za granatiranje.
“NATO je već imao pripremljen povod za bombardovanje, da sa pripremljenim snagama izvrši dejstvo kako bi se oslabila Vojska Srpske, iako do danas nije dokazano kako su se desile `Markale dva`”, istakao je Torbica.
On je naglasio da je NATO za operaciju “Namjerna sila” angažovao više od 5.000 vojnika iz 15 zemalja i više od 400 letjelica, uključujući 202 borbena aviona koja su izvela 3.515 letova.
Predsjednik Pododbora za obilježavanje ovog događaja Miroslav Maričić rekao je da će Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Srpskoj biti obilježen u Istočnoj Ilidži u organizaciji Odbora Vlade Republike srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Maričić je rekao da obilježavanje počinje u 11.00 časova služenjem parastosa za sve poginule u Vojkovićima, opština Istočna Ilidža u Hramu sveštenomučenika Petra Dabrobosanskog, dok je za 11.30 predviđeno polaganje cvijeća na mjesnom groblju Grlica na nadgrobne spomenike bratu na sestri Radenku i Radmili Galinac prvim žrtvama NATO bombardovanja u Republici Srpskoj.
Obilježavanje će biti realizovano uz poštovanje zaključaka Republičkog štaba za vanredne situacije, prema kojima je zbog epidemije virusa korona zabranjeno okupljanje više od 50 lica na jednom mjestu.
U zločinačkom NATO bombardovanje Republike Srpske, koje je počelo 30. avgusta 1995. godine u 2.12 časova i trajalo do 14. septembra, stradalo je više od stotinu nedužnih civila. Na položaje Vojske Republike Srpske, NATO avijacija bacila je ukupno 1.026 bombi, od čega 708 vođenih, a ukupna težina bačenog eksploziva iznosila je oko 10.000 tona.
Povod za NATO agresiju bila je eksplozija na sarajevskoj pijaci Markale, 28. avgusta 1995. godine, za koju su optuženi Srbi iako je u izvještaju nezavisne komisije iz tog perioda navedeno da “ne postoje jasni dokazi da su granate došle sa srpskih položaja”, što je potvrdio lično i Jasuši Akaši, tadašnji izaslanik generalnog sekretara UN za Balkan.
Prema odluci Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova koja je donesena u martu prošle godine, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Srpskoj određen je 9. septembar.
Taj datum odabran je u znak sjećanja na dan kada su u NATO bombardovanju ubijeni brat i sestra Radmila i Radenko Galinac iz naselja Grlica, u Vojkovićima. Brat i sestra Galinac bili su među prvim žrtvama NATO agresije kada ih je 9. septembra 1995. godine na srušenom mostu u naselju Semizovac, kod Sarajeva, ubio pilot NATO avijacije.
Inicijativa za obilježavanje dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja pokrenuta je u Andrićgradu 26. avgusta 2018. godine na prijedlog Novinske agencije Republike Srpske – SRNA.
SRNA