Topić: Nadamo se statusu kandidata za dvije godine

October 31, 2015, 8:59 am

U intervjuu za “Nezavisne” Topićeva najavljuje skori sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje, kao i najnoviji izvještaj o napretku BiH.

“Vijeće ministara BiH planira podnijeti kredibilan zahtjev za članstvo u EU do konca 2015. U tom procesu naša država treba ispuniti određene uvjete i vjerujem da smo na dobrom putu”, poručuje Topićeva.

NN: Šta će biti prioriteti u Vašem radu kao ambasadora države pred kojom su velike evropske obaveze?

TOPIĆ: Naš prioritet će biti da pomognemo prezentirati i informirati o pozitivnim procesima koje imamo. Tako sam i prigodom predaje vjerodajnog pisma predsjednika Taska informirala o pozitivnim pomacima i napretku BiH u procesu integracija. Predsjednik Task je u vrlo iskrenom i otvorenom razgovoru istaknuo svoju nedvojbenu podršku perspektivi BiH za članstvo u EU i osobno opredjeljenje u tom pogledu.

Početak službenog mandata u Briselu počinjem s velikim entuzijazmom. Protekla tri mjeseca, otkad sam ponovo veleposlanica BiH pri EU, imala sam niz sastanaka i konzultacija u cilju predstavljanja BiH i naših prioriteta. Imali smo i nekoliko posjeta najviših državnih dužnosnika Briselu, kao i zastupnika u parlamentima. Zajedno s kolegama u Misiji napravili smo okviran plan kako pridonijeti i s naše strane provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i aktivnostima potrebnim za što učinkovitiji napredak BiH na europskom putu. Trenutno radimo na pripremi prvog sastanka Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje, koji očekujemo da bude održan uskoro u Briselu. U prvoj polovici studenog očekujemo i objavu izvješća o napretku BiH, itd.

NN: Duboka politička kriza koju su produkovala dešavanja u Federaciji okončana je osnivanjem nove koalicije sa snažnim izvršnim i zakonodavnim kapacitetom za reforme. S druge strane, postoji opći konsenzus u državi za ispunjavanje reformske agende. Kako na sve ovo gleda Brisel, pogotovo u kontekstu završetka zastoja u BiH?

TOPIĆ: Zvanični Brisel, možemo kazati, s opreznim optimizmom posmatra dešavanja na političkoj sceni u našoj zemlji. Kada je riječ o pozitivnim pomacima i ojačanoj volji i istaknutoj odlučnosti koalicijskih partnera u FBiH, vidno je promijenjen narativ Brisela. Doima se kako prevagnjuje olakšanje radi činjenice da su se sada stekli uvjeti za deblokiranje stagniranja na svim područjima, jer je vidno da čelnici poduzimaju iskrene napore ka ostvarivanju ubrzanog napretka. Ta naša osnažena volja osvježila je odnose sa EU. Ovdje, ipak, treba naglasiti pozive i očekivanja zvaničnog Brisela da se tih tračnica, novog, modernog pristupa prema EU, potaknutog novim pristupom EU prema BiH, držimo. Potrebno je nastaviti pokazivati konkretne rezultate.

NN: Nedavno je na kongresu Evropske narodne partije (EPP), čije su članice i SDA i dva HDZ-a, kao i SDS i PDP, donesen zaključak da nema i ne smije biti umora od proširenja. Koliko je jedna ovakva poruka značajna za BiH?

TOPIĆ: Veoma. Podsjetiću da su se članovi Predsjedništva BiH u proteklih godinu više puta u Briselu susretali sa najvišim europskim zvaničnicima iz te grupacije. Ti su susreti bili izvrsna prigoda za približavanje naših novih pozicija u okviru narodnjačke obitelji, od čijih najviših dužnosnika su pokretane mnoge pozitivne inicijative, sa krunskom, njemačko-britanskom inicijativom za pokretanje progresivnih reformskih programa. Jednoglasno su se lideri zemalja iz EPP grupe izjasnili i o posljednjim zaključcima sa kongresa u Madridu kako zamora od proširenja ne smije biti. EU je ponosna na svoju politiku proširenja koju s velikim uspjehom provodi proteklih decenija. Napose, kada je 2012. nagrađena Nobelovom nagradom za promicanje mira, demokracije i ljudskih prava u Europi, smatralo se da je i politika proširenja doprinijela tome. Za nas je ta poruka izuzetno značajna.

NN: Koliko je, uopće, politika EPP-a utjecajna za samu politiku Brisela, budući da je riječ o najjačoj grupaciji stranaka u EP?

TOPIĆ: Da, Klub zastupnika Europske pučke stranke (kršćanski demokrati) najveća je politička grupacija u Europskom parlamentu, čini je 216 članova iz 28 država članica. Druga najveća grupacija je Savez socijalista i demokrata Europe i čini je 190 članova. Mora se napomenuti da je EP oduvijek u svojoj povijesti odražavao balans tih dviju najvećih političkih obitelji, uz vrlo značajna članstva i iz grupacije liberala i demokrata, kao i “zelenih”. Danas EPP zbilja jeste najjača politička grupacija, a u njoj je u aktivnom članstvu 77 političkih stranaka iz 40 zemalja. Važno je istaći da su i predsjednik EK Žan-Klod Junker i sam predsjednik Task iz iste stranačke obitelji. Nadalje, šefovi država i vlada 10 zemalja članica EU su iz EPP grupacije, a od 28 povjerenika, komesara u EK, 14 ih je iz EPP-a.

NN: Bh. vlasti optimistično najavljuju da će već do kraja godine podnijeti kredibilnu aplikaciju za kandidatski status. Možemo li do ovog cilja?

TOPIĆ: Kako je već odlučilo i Predsjedništvo i Vijeće ministara, BiH planira podnijeti kredibilan zahtjev za članstvo u EU do konca 2015. U tom procesu naša država treba ispuniti određene uvjete koji su jasno navedeni i u zaključcima Vijeća za vanjske poslove iz listopada, kao što su koordinacijski mehanizam, tehnička prilagodba SSP-a nakon ulaska Hrvatske u EU, provedba Reformske agende. Od BiH se očekuju jamstva da će zemlja provesti svoje obveze. Vjerujem da smo na dobrom putu i da ćemo implementiranjem dogovorenog potvrditi pozitivne efekte obnovljene inicijative EU i zadržati tempo pozitivnih pomaka u cilju približavanja EU. Vijeće ministara je ovaj tjedan usvojilo informaciju o pripremljenosti BiH za podnošenje aplikacije, s jasnim narednim koracima i zaduženjima. Ovaj cilj je naša ambicija i radimo na njenom ispunjenju.

NN: Kakve su Vaše procjene o pitanju koje jako zanima sve u BiH: kada bi naša zemlja, realno, mogla postati članica EU?

TOPIĆ: Radije bih izbjegla odgovor na to pitanje i datum koji se ne odnosi na ovaj politički mandat. Put do članstva, sa svim svojim koracima, sada je za nas bitan koliko i sam čin članstva. Istinsko opredjeljenje za zajedničke europske vrednote, izgradnja modernih, efikasnih institucija, po europskim standardima, rad na ispunjavanju uvjeta, približava trenutak dobijanja statusa kandidata, pa člana. Trenutak upućivanja zahtjeva je pred nama, trebamo ga što pažljivije izabrati. Potom ćemo intenzivno raditi možda godinu-dvije dok dobijemo, nadamo se, status kandidata, kao što ga imaju susjedne Makedonija, Albanija i Srbija. Krenuće pregovori, otvaraće se pregovaračka poglavlja. Stoga, dopustite, mnogo radije bih svaki dan tješnje i intenzivnije surađivala sa nadležnima iz naše zemlje i EU institucija na ostvarenju istinskih i vidljivo poboljšanih standarda i uvjeta za naš stabilan put prema EU.

Za BiH 35 miliona iz IPA

NN: Čini se da je fokus Brisela ponovo usmjeren na zapadni Balkan. Može li BiH sada očekivati konkretnije finansijske injekcije za određene projekte u okviru IPA ili bilo kojih drugih fondova?

TOPIĆ: BiH kao zemlja potencijalni kandidat za članstvo u EU korisnica je IPA programa pomoći, znamo da je djelimično IPA smanjena zadnjih godina, ali rad na sektorskim strategijama će omogućiti i sektorski pristup u programiranju IPA programa, i nadamo se povećanju IPA financiranja za BiH. Na nedavnom sastanku IPA multikorisničkog programa u Briselu najavljeno je smanjenje budžeta za IPA višekorisnički program u 2016. godini. Ali, ipak se 35 miliona eura upućuje u IPA program za BiH, što je već konkretno priznanje za uloženi napor i ostvareni napredak posljednjih mjeseci.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *