Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja /FZO/ Republike Srpske Darko Tomaš ističe da je, zahvaljujući smanjenju troškova na pojedinim stavkama, u ovoj godini doneseno više mjera koje direktno utiču na poboljšanje zdravstvene zaštite osiguranih lica.
“Uveli smo biološku terapiju za nemaligne bolesti, a omogućili smo i nabavku potrošnih materijala za insulinske pumpe za sve osiguranike, bez izuzetka. Akcenat smo stavili i na bolju dostupnost imunosupresiva i pokazali da osiguranike doživljavamo kao partnere i da osluškujemo njihove potrebe”, naglašava Tomaš u intervjuu Srni.
On napominje da su u pregovorima sa dobavljačima uspjeli da smanje cijene lijekova na recept u prosjeku za 14,5 odsto, a novina je da će oboljeli od respiratornih bolesti ubuduće biti upućivani na produženu medicinsku rehabilitaciju, što do sada nije bio slučaj.
Kada je riječ o lošoj naplati doprinosa, koja se direktno odražava na poslovanje Fonda, Tomaš navodi da je Fondu posebno stalo da se dosljedno primjenjuju zakonski propisi i da se doprinosi uplaćuju redovno.
“Nadamo da će BiH usvojiti inicijativu Republike Srpske da se uvedu dodatni izvori finansiranja za zdravstvo od akciza i duvana, što su već uradile susjedne zemlje poput Hrvatske i Slovenije.
Prema našim procjenama, od dodatnih akciza zdravstveni sistem BiH mogao bi da dobije 200 miliona KM, a Republika Srspka oko 70 miliona KM. Tim sredstvima bismo mogli da finansiramo godišnju nabavku citostatika, ortopedskih pomagala, liječenje izvan Srpske…”, naglašava Tomaš.
Fond se suočava sa nepovoljnom strukturom osiguranika, jer zaposleni koji najviše izdvajaju za zdravstvo čine samo 35 odsto osiguranika, dok penzioneri i nezaposleni čine 59 odsto, što znači da je najviše osiguranih iz kategorije nezaposlenih i penzionera koji u ukupnim prihodima učestvuju tek sa 11 odsto.
“I dalje postoji problem prijavljivanja radnika na nerealno niske plate, rad na crno i slično. Prema procjenama sindikata, u Srpskoj oko 80.000 radnika radi na crno, a samo po tom osnovu, ako se uzme u obzir prosječna plata, Fond na godišnjem nivou gubi oko 150 miliona maraka”, upozorava Tomaš.
On pojašnjava da bi tim novcem mogla da se finansiraju 54 doma zdravlja u Republici Srpskoj i da još ostane sredstava za lijekove na recept.
Tomaš navodi da je Fond u prošloj godini uspio da smanji troškove na nekoliko stavki – smanjeni su troškovi za liječenje izvan Srpske, i to za 1,5 miliona KM, za plate zaposlenih u Fondu za pet miliona KM, a smanjeni su i troškovi za bolovanja…
“I pored naših mjera racionalizacije, nismo uspjeli da ostvarimo pozitivan rezultat, zbog objektivnih razloga na koje Fond nije mogao da utiče, a prvenstveno zbog smanjenja stopa doprinosa sa 12,5 na 12 odsto”, navodi Tomaš.
Zbog smanjene stope doprinosa, Fond je ostvario manje prihode za 24,4 miliona KM, a neredovna uplata doprinosa je uticala na smanjenje prihoda za još 46 miliona KM.
“Treba napomenuti i da smo zbog smanjenja stope doprinosa za penzionere sa dva na jedan odsto imali manje prihode za još 8,6 miliona KM. Sve to je, uz probleme koje sam prethodno pomenuo, za posljedicu imalo negativan finansijski rezultat u iznosu od oko 17 miliona KM”, napominje Tomaš u intrevjuu Srni.
Fond je za pet mjeseci ove godine uspio da zabilježi nešto manje troškove od planiranih, ali Tomaš nije zadovoljan prihodima, koji su naročito pogoršani nakon katastrofalnih poplava u maju ove godine, pa je samo za nekoliko dana u maju prihod Fonda bio manji za oko četiri miliona maraka.
“Svjesni smo situacije u kojoj se našla privreda, ali se nadamo brzom oporavku i da će se naplata doprinosa poboljšati. Uprkos padu prihoda, nastojaćemo da održimo postojeća prava iz zdravstvenog osiguranja, kao i da maksimalnom racionalizacijom svih u zdravstvenom sektoru prevaziđemo ovu situaciju i da pacijenti u najmanjoj mogućoj mjeri osjete posljedice katastrofe koja je zadesila Srpsku”, zaključuje Tomaš.