Nova studija u The Journal of Pediatrics testirala je kako djeca koja spavaju reagiraju na različite tipove dimnih alarma: dimni alarm koji je napravio tradicionalni glasan zvuk i dimni alarm koji je bio snimak majčinog glasa.
Rezultati su bili neodoljivi: u prosjeku su se djeca probudila i reagirala na zvuk majčinog glasa koji ih upozorava na vatru u roku od 2 sekunde; prosječno vrijeme da se dijete probuditi uz tradicionalni dimni alarm bilo je 156 sekundi – gotovo pune tri minute.
Autori su napisali: "Majčinski zvuk alarma probudio je 86 do 91% djece, što je dovelo do toga da je njih 84 do 86% uspješno izvelo postupak bijega u roku od pet minuta od početka alarma, što je u puno veći broj u usporedbi s 52% djece koja su se probudila sa standardnim alarmom i 51% njih je pobjeglo."
Snimanje majčinog glasa dramatično je rezultiralo djetetovom buđenjem iz sna i poduzimanjem akcije za vrijeme požara, u usporedbi s ‘tradicionalnim’ glasnim alarmom bez glasa.
Ovi nalazi upućuju na duboku biološku vezu između majke i djeteta koja doslovno može činiti razliku između života i smrti u slučaju požara. Studija bilježi da su “djeca izuzetno otporna na buđenje konvencionalnih visokofrekventnim dimnim alarmima”, možda kao rezultat jedinstvenih pedijatrijskih uzoraka spavanja koji ih stavljaju u dublji san od odraslih.
Ovo istraživanje također ukazuje na to da u djetetovom mozgu postoji nešto jedinstveno, što im omogućuje da uvijek čuje i reagira na majčin glas.
Izvor: radiosarajevo.ba