Tlo u Maglaju ne miruje: Ugrožene porodice smještene kod rodbine i prijatelja

January 14, 2025, 12:37 pm

Po naredbi Opštinskog štaba Civilne zaštite Maglaja, sedam porodica iz sela Mladoševica kod Novog Šehera u kojem se 7. januara ponovo aktiviralo klizište, napustilo je svoje kuće te su smještaj pronašli u domovima svoje rodbine i prijatelja, kazao je Feni direktor Kantonalne uprave Civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona Džavid Aličić.

U toku jučerašnjeg dana, osim njega i komandanta CZ ZDK-a, kantonalnog ministra okoline Adnana Šabanija te načelnika Maglaja Maida Suljakovića, porodice čije su kuće ugrožene klizištem posjetio i premijer ZDK-a Nezir Pivić, prenosi Fena.

“Svima je ponuđen smještaj, ali su se oni zahvalili te pronašli smještaj kod svoje rodbine i prijatelja. Premijer Pivić im je, također, obećao da će Vlada ZDK pomoći te da neće biti napušteni”, kaže Aličić.

Klizište je oštetilo i regionalni put R 474 Zenica – Prnjavor, odnosno dionicu Novi Šeher – Tešanj pa je prekinuto i odvijanje saobraćaja na toj dionici.

“Trenutno nije moguće ništa raditi, jer se još čeka nalaz te mišljenje Federalnog zavoda za geologiju, čiji su stručnjaci bili te uzeli sve potrebne podatke. Nema smisla bilo šta raditi, dok se ne dobije njihovo mišljenje i preporuke, jer se radi o ogromnom prostoru. Uglavnom, trenutno se svakodnevno prati sitacija, ali većih pomjeranja tla trenutno nema. Međutim, izvjesno je da se tlo još nije potpuno smirilo”, kaže Aličić.

Smatra kako bi naredne sedmice mogli dobiti izvještaj u kojem će biti navedene i radnje koje je potrebno poduzeti u postupku sanacije.

Klizište je, osim regionalnog puta, ugrozilo sedam kuća s ukupno 18 stanara, od kojih je dvoje djece. Maglaj je za područje Mladoševice proglasio stanje prirodne nepogode, a nadležne službe na terenu prate klizanje tla, dok policijske patrole sprječavaju građane da se približavaju klizištu.

Klizište je na tom području prvi put aktivirano još 2014. godine, ali tada na površini od oko 14 hektara, dok su procjene da je sada obuhvatilo površinu od čak 50 hektara.

Federalni zavod za geologiju sačinio je i 2015. godine izvještaj te izradio plan sanacije, ali sanacija terena po tom planu nikada nije bila i obavljena.

Aličić najavljuje kako će se sada u sanaciju ovog klizišta uključiti i turska kompanija Čengiz te Javno preduzeće Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine, jer su na području zahvaćenom klizanjem tla u proteklom perioda odlagali ogromne količine iskopanog materijala sa trase korodora Vc.

(Nezavisne – Foto: Fena/Federalni zavod za geologiju)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *