Transparensi Internešnl u BiH predstavio je rezultate istraživanja koji si odnose na prijavu korupcije u prošloj godini. Prema njihovim podacima, u 2019. godini građani su 1192 puta pozvali besplatnu pravnu liniji za prijavu korupcije na broj 0800 55555, a TI je postupao u 173 predmeta. Više od pola prijava odnosi se na dva sektora, državnu upravu i pravosuđe.
Korupcija je i dalje rak rana bh.društva, a posebno se izdvaja pravosuđe i državna uprava. Ono što je simptomatično jeste da korupciju najčešće prijavljuju žrtve, i to u 80 odsto slučajeva, a značakno je smanjen broj prijava koje su podnijeli tzv.zviždače. Posebno zabrinjava što sve veći broj prijava stiže od neformalnih grupa građana kojima se ograničavaju osnovna ljudska prava i slobode, kao što je pravo na slobodu kretanja. U tom smislu izdvaja se „Pravda za Davida“.
Kada je u pitanju korupcija u državnoj upravi građani se najčešće žale na neefikasan rad organa uprave, nepravilnosti prilikom zapošljavanja, odnosno na nepotizam i stranačko zapošljavanje, ali i na pojavu falsifikovanih diploma.
Porast prijava korupcije zabilježen je i kod javnih nabavki, odnosno preduzeća koja nisu sprovodila postupke javne nabavke ili su ih nezakonito sprovodila. Tu se posebno izdvaja Rudnik i TE Gacko te Rudnici Kreka.
Prema podacima TI prosječni prijavilac korupcije u BiH je lice srednje i mlađe životne dobi koje prijavljuje korupciju zbog kršenja nekih socijalnih prava i najčešće se žali na javne usluge i na sudske postupke i to je lice koje se najčešće nalazi u svojstvu žrtve.
(TV K3)