Štab za vanredne situacije opštine Teslić je, u skladu sa zaključkom Republičkog štaba, važeće mjere u vezi sa virusom korona produžio do 11. maja.
Na opštinskom Štabu danas je konstatovano da nema novozaraženih lica virusom korona, pod nadzorom je 89 osoba, od kojih je 32 smješteno u karantin, te da su iz nadzora do sada izašlo 1.023 lica.
“Ukupno 18 lica je pozitivno na virus korona, dok je 12 lica otpušteno sa dva uzastopna negativna rezultata na testiranju”, saopšteno je iz opštinske uprave Teslić.
U skladu sa novim mjerama Republičkog štaba za vanredne situacije, do 11. maja dozvoljen je rad uz ograničeno radno vrijeme, od 7.00 do 19.00 časova, trgovinama na veliko, trgovačkim centrima u kojima mogu raditi samo trgovine prehrane/robe široke potrošnje, apoteke i poljoprivredne apoteke.
“U istom periodu mogu da rade trgovine bijelom tehnike, vodomaterijalom i sanitarijama, građevinskim materijalom, auto-dijelovima, dijelovima za poljoprivrednom mašine, elektromaterijalom, namještajem, keramikom i bojom i lakovima, ako se nalaze u trgovačkom centru”, navedeno je u saopštenju.
Ova mjera se odnosi i na trgovine prehrane/robe široke potrošnje, subjekte koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača, trgovine informatičkom i telekomunikacionom opremom, trgovine bijelom tehnikom, vodomaterijalom i sanitarijama, građevinskim materijalom, auto-dijelovima, dijelovima za poljoprivredne mašine, elektromaterijalom, namještajem, keramikom i bojama i lakovima, trgovinama stočne hrane, ugostiteljskim objektima koji mogu vršiti dostavu hrane i pića i šaltersku prodaju hrane i pića, bez mogućnosti usluživanja i konzumiranja unutar i ispred ugostiteljskog objekta.
U saopštenju se navodi da mogu da rade i subjekti koji vrše dostavu hrane, ako su registrovani za obavljanje djelatnosti, javne kuhinje putem šalterske prodaje bez usluživanja/posluživanja u objektima, poljoprivredne apoteke i benzinske pumpe i plinske pumpne stanice, za dio pumpe i stanice u kojem je smješten prodajni objekat, a bez vremenskog ograničavanja rada kada je riječ o prodaji goriva, drugih naftnih derivata i plina.
U periodu od 7.00 do 15.00 časova dozvoljen je rad tržnica na veliko i tržnica na malo, a od 6.00 do 13.00 časova stočnim pijacama.
“Ostale trgovine na malo neprehrambenom robom koje posluju kao zasebni prodajni objekti i/ili kao objekti u tržnim centrima, a koje nisu obuhvaćene ovim zaključkom, radiće do 11. maja od 7.00 do 19.00 časova”, navedeno je u saopštenju.
Ugostitelji koji posluju u ugostiteljskom objektu za smještaj mogu bez vremenskog ograničenja pružati usluge smještaja, a usluge ishrane i pića mogu pružati samo gostima kojima pružaju usluge smještaja.
Svi subjekti dužni su da organizuju rad uz obavezno preduzimanje mjera propisanih u uputstvu Instituta za javno zdravsto Republike Srpske.
Novim mjerama licima sa navršenih 65 i više godina života dozvoljava se kretanje od ponedjeljka do petka, od 7.00 do 10.00 časova, radi obavljanja neophodnih poslova, a licima starosti do 75 godina u seoskim područjima radi obavljanja poljoprivrednih poslova, uz obavezno pridržavanje zaštitne mjere rastojanja.
“Pčelari, bez obzira na godine života, koji posjeduju rješenje o registraciji pčelinjaka, izdato od strane Odjeljenja za privredu i poljoprivredu, mogu da se kreću od mjesta stanovanja do pčelinjaka bez ograničenja vezanog za mjesto boravišta/prebivališta, od ponedjeljka do petka, osim u periodu od 20.00 do 5.00 časova i subotom i nedjeljom – bez vremenskog ograničenja, uz najviše jednog saputnika-pomoćnika”, navedeno je u saopštenju.
U predstojeće dane vikenda zabranjuje se kretanje licima sa navršenih 65 i više godina od 00.00 do 24.00 časa, svim licima bez obzira na godine života u vremenu od 20.00 do 5.00 časova odnosno za vrijeme policijskog časa, te svim licima izvan njihovog mjesta prebivališta/boravišta od subote, 2. maja u 12.00 časova do nedjelje, 3. maja u 18.00 časova.
Do 11. maja i dalje se zabranjuju sva javna okupljanja, kao i rad ugostiteljskim objektima za ishranu i piće, rad fitnes-centrima, bazenima, velnes i spa centrima, zasebno u sklopu hotelskog namještaja, rad dječijim igraonicama, privatnim stomatološkim ambulantama, priređivačima igara na sreću, sportskim organizacijama i školama sporta.
“Do istog dana se zabranjuje obavljanje uslužnih i zanatskih djelatnosti čije obavljanje zahtijeva neposredan kontakt sa korisnicama – frizerski i drugi tretmani za uljepšavanje i djelatnosti za njegu i održavanje tijela”, navedeno je u saopštenju. /
SRNA