Kozomara je na komemoraciji povodom smrti Telebaka rekao da je ovaj srpski lingvista u najtežim ratnim okolnostima, kao pravi narodni učitelj, počeo misiju opismenjavanja svog roda.
– Sve nas je učio i ušao u srca svih nas. Ostalo je uvrženo u narodu – “tako je govorio Telebak…” – naveo je Kozomara.
Prema njegovim riječima, Telebak je bio nesvakidašnja pojava u “ovo ružno vrijeme” koje prati srpski narod posljednjih 20-30 godina.
– Ostaće zapamćen kao nesvakidašnja ličnost koja nas je za sve te godine učila i, nadam se, dobro naučila svojim autoritetom koji je sticao svojom nenametljivošću – kaže Kozomara.
Direktor Narodnog pozorišta Republike Srpske Maja Dodig istakla je da će ova ustanova kulture njegovati uspomenu na rad, zalaganje i ljubav koju je profesor Telebak jednako dijelio i prema jeziku i prema teatru.
Na komemoraciji su govorili i profesor Predrag Ćeranić, književnik Јovo Čulić, glumica Ermina Kurevija Nišić, koja se od Telebaka oprostila u ime Bosanskog narodnog pozorišta iz Zenice, te glumac Narodnog pozorišta Republike Srpske Boris Šavija.
Milorad Telebak rođen je 1942. u Nevesinju. Godine 1992. dolazi u Banjaluku. Bio je angažovan kao lektor u Narodnom pozorištu Republike Srpske i na Radio-televiziji Republike Srpske.
Bio je član Komisije za fonologiju i Komisije za standardni jezik u školstvu, administraciji, izdavaštvu i javnim glasilima, te član Udruženja književnika Srpske i Udruženja književnika Srbije.
Predsjednik Republike Srpske odlikovao ga je Ordenom Njegoša za doprinos kultivisanju srpskog standardnog jezika i razvoju jezičke kulture naroda, a dobitnik je i književnih nagrada “Sveti Sava”, “Kočićevo pero” i “Stuplje”.
Profesor Milorad Telebak autor je poznatog televizijskog serijala “Govorimo srpski”, brojnih radio-emisija, priručnika i novinskih tekstova o srpskom jeziku.
Posvetio je život obrazovanju i jezičkoj kulturi Srba.
Milorad Telebak preminuo je u 79. godini.
(RTRS)