– Smatram da je došao trenutak da se izgradi granični prelaz koji će biti adekvatan i obimu putnika i robe i mi smo spremni da pristupimo izgradnji novog graničnog prelaza – rekao je Tegeltija novinarima u Brodu.
On je podsjetio da je prije 15 i više godina sve bilo spremno za izgradnju novog graničnog prelaza, čak i donatorska sredstva Evropske komisije, ali da su u tom trenutku postojali problemi sa rješavanjem imovinskih odnosa.
– U međuvremenu, zahvaljujući rukovodstvu opštine Brod i Vlade Republike Srpske, riješeni su ti imovinski odnosi i ostalo je na nama, da sa nivoa zajedničkih institucija, u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama, obezbijedimo sredstva da izgradimo ovaj granični prelaz -naveo je Tegeltija.
– Negdje u zoni nove saobraćajnice ćemo pronaći adekvatan carinski terminal koji će omogućiti da se transport robe i dalje odvija preko ovog graničnog prelaza, a da to ne bude opterećenje za građane – naglasio je Tegeltija.
On je rekao da u ovom trenutku nije moguće reći kada bi mogla da počne izgradnja novog graničnog prelaza.
– Otkada su riješeni imovinsko-pravni odnosi došlo je do promjena u zoni graničnog prelaza i projekat koji je ranije napravljen moraće da bude revidiran. Ono što je nama najvažnije jeste da obezbijedimo sredstva i da imamo čist projekat – rekao je Tegeltija.
On je dodao da će izgradnjom mosta na Savi biti riješen problem graničnog prelaza u Gradišci, nakon čega će Brod ostati jedini granični prelaz koji se nalazi u centru grada.
– Ovaj granični prelaz zbog mosta neće biti moguće pomjeriti, ali će biti moguće organizovati saobraćaj tako da granični prelaz ne dijeli grad na dva dijela – istakao je Tegeltija.
Načelnik opštine Brod Ilija Јovičić istakao je da je ovo prvi put da Brod ima podršku sa nivoa BiH kako bi bili riješeni problemi koji godinama muče stanovnike ove opštine.
– Naši najveći problemi su blokada na granici, sam granični prelaz, carinski terminal, odnosno ukupna infrastruktura Broda vezano za granični prelaz, preko kojeg godišnje pređe oko dva miliona automobila i između 80.000 i 100.000 teretnih vozila – rekao je Јovičić.
On je dodao da postojeća saobraćajna i svaka druga infrastruktura ne može to da prati.
– Zahvaljujući Vlade Republike Srpske, izgradnjom zaobilaznice i dvije kružne raskrsnice uskoro će doći do rješenja ovog pitanja, a uz svesrdnu pomoć naših predstavnika u zajedničkim institucijama riješićemo i pitanje graničnog prelaza – naglasio je Јovičić.
Nakon sastanka, Tegeltija i Јovičić posjetili su granični prelaz u Brodu.
Tegeltija je tokom posjete Srednjoškolskom centru u Brodu reako da je rukovodstvu ove obrazovne ustanove trenutno najvažnije pitanje bezbjednost učenika zbog ogromne frekvencije terentnog saobraćaja između graničnog prelaza i carinskog teminala.
Tegeltija je ponovio da će uz rješavanje problema graničnog prelaza, sa Upravom za indirektno oporezivanje BiH biti riješeno i pitanje carinskog terminala.
“Time će se predivan prostor ispred škole osloboditi za nesmetan odlazak i
dolazak djece”, izjavio je Tegeltija novinarima.
On je naveo da je školi potrebna i određena tehnička podrška, te da će uraditi sve što je potrebno kako bi nastava bila na mnogo većem nivou nego što je sada.
“Oni su sebi obezbijedili odgovorajući opremu kroz međunarodne donacije i sada je potrebna neka vrsta informatičke podrške i obezbjeđenje prostora u koje će ta oprema biti smještena”, pojasnio je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, dogovoreno je da će biti nađen način i mogućnost da se zajedno sa lokalnom zajednicom podrži ova škola.
Tegeltija je istakao i da se u školi primjenjuju sve neophodne mjere zaštite od virusa korona, kako bi djeca došla zdrava u školu i zdrava se vratila kućama.
Direktor Srednjoškolskog centra u Brodu Dragica Ivanović istakla je da se ova škola nalazi blizu graničnog prelaza i carinskog terminala, te da je vrlo često kratanje učenika bilo ograničeno zbog kamiona koji su se nalazili ispred školske kapije.
“Pripadnici Policijske stanice uvijek su bili tu da osiguraju bezbjednost naših učenika. Nadam se da će uskoro biti sasvim drugačija situacija ispred škole i da će se naći neko drugo rješenje za carinski terminal”, rekla je Ivanovićeva.
Ona je dodala da je ova škola u toku rata razorena, ali da danas izgleda uređeno zahvaljujući donacijama, projektima, ali i pomoći lokalne zajednice.
“Naš prioritet trenutno je kvalitet nastave koji je nemoguće ostvariti ako ne budemo mogli da obezbijedimo sredstva za opremanje radioničkog prostora koji bi trebalo da bude savremeniji”, navela je Ivanovićeva.
Ona je istakla značaj mašinske struke u ovoj školi, te navela da je za razvoj privrede od presudnog značaja da učenici stiču neophodna znanja i vještine.
Načelnik Broda Ilija Jovičić rekao je da ova škola bilježi odlične rezultate, ali da treba ići u korak s vremenom, za što je potrebno tehničko i svako drugo opremanje škole.
“Nastojaćemo iz lokalne samouprave i iz drugih izvora omogućiti viši nivo kvaliteta nastave”, poručio je Jovičić.
Izvor: RTRS, SRNA – foto: TV K3