On je izrazio uvjerenje da će investitori donositi prave odluke kada je riječ o BiH, kojoj su potrebne investicije koje će je bolje povezati sa okruženjem.
– Nama nisu potrebne odluke o ratu, o vojnim snagama u BiH, nama su potrebne investicije u energetiku gdje imamo ogroman potencijal za obnovljive izvore energije – poručio je Tegeltija.
On je istakao da je ulaganje u prijateljsku zemlju garant za stabilnost i sigurnost investicija, te da ne postoji bojazan da će to nekim odlukama biti nacionalizovano.
– O ciframa ne želim da govorim. Naše su cifre zadovoljavajuće. Ono što je nama važno, jeste da se bolje razmijemo. Nažalost, loša priča o BiH često dođe od nekih iz BiH, dok je podržavaju neki koji su daleko. Vjerujemo u naše prijatelje koji su nekada živjeli u BiH, u naše prijatelje iz EBRD-a da će investitorima prenijeti pravu sliku BiH – rekao je Tegeltija.
Tegeltija je, govoreći o ulaganjima, rekao da je za investiranje potrebna obostarna želja, i onih koji investiraju, i zemlje u koju se investira.
On je naveo da investitore, prilikom ulaganja, interesuje makroekonomsko okruženje, stanje javnog duga, kao i lakoća poslovanja.
Istakao je da je brzina realizacije projekta izuzetno važna, te da postoje određene poteškoće pri realizaciji projekata, zbog čega određeni novac koji je i odobren nije iskorišten.
Tegeltija je rekao da infrastrukturni i projekti obnovljive energije, kao i proces digitalizacije mogu okupiti i institucionalne i privatne investitore.
Predstavljajući prioritete u BiH, Tegeltija je rekao da će u narednih desetak godina biti potrebna ulaganja u infrastrukturu, kako bi bilo obezbijeđeno nesmetano funkcionsanje.
Predsjedavajući je istakao da su očekivanja da Koridor 5C koji je priorite među projektima, bude završen u narednih šest ili sedam godina.
– Drugi dio u putnom saobraćaju je povezivanje Sarajeva sa Beogradom i Sarajeva sa Podgoricom i dalje prema Tirani – rekao je Tegeltija.
U željezničkom smislu, prema Tegeltijinim riječima, u planu je povezivanje sa zemljama regije.
On je naveo da je u planu i obezbjeđivanje još jednog izvora gasom, kroz takozvanu južnu konekciju.
– BiH je u ovoj krizi pokazala da je energetski stabilna i da nije veliki potrošač gasa, da ima dovoljne količine električne energije koju i izvozi – rekao je Tegeltija.