Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je da je BiH spremna da bude dio “mini-Šengena” i svakog projekta kojim će biti unaprijeđena ekonomska saradnja zemalja Balkana.
Tegeltija je rekao da u Evropi postoji otpor zbog naziva “mini-Šengen”, jer smatraju da je to njihov projekat, ali da nema problema da naziv bude promijenjen.
On je istakao da će predstavnik BiH, ukoliko bude pozvan, prisustvovati narednom sastanku o “mini-Šengenu”.
“Saglasni smo da saradnja bude unaprijeđena, pogotovo u infrastrukturi, jer ako je ona loša teško je imati kvalitetnu ekonomsku saradnju”, rekao je Tegeltija novinarima u Laktašima.
Govoreći o zastupljenosti Srba u pravosudnim institucijama BiH, Tegeltija je rekao da ih ima na pojedinim rukovodećim pozicijama, ali da su promjenama u Visokom sudskom i tužilačkom savjeta ostali bez jedne od takvih pozicija.
“Uvijek smo se zalagali da se reforma pravosuđa dogovori i da bude jednaka zastupljenost svih”, rekao je Tegeltija i ocijenio da je potrebno uraditi kvalitetnu reformu pravosuđa, te da u imenovanjima kadrova u pravosudnim institucijama ne učestvuju Savjet ministara i Predsjedništavo BiH.
Potreban aranžman sa MMF-om, ali sa jasnim ciljevima i politikama
Tegeltija je poručio i da postoji potpuna saglasnost svih u BiH da sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda razgovaraju o aranžmanu, ali sa jasnim ciljevima i politikama za njihovo ostvarenje.
– Entiteti i zajedničke institucije su spremni da razgovaraju sa predstavnicima MMF-a. Potrebno je da imamo aranažman sa ovom institucijom, ali za njegovo uspostavljanje potrebno je više spremnosti za razgovore nego što ih je bilo u prethodnom periodu, a sigurno je da se na starim osnovama ne može postići dogovor – rekao je Tegeltija.
Naveo je da Misija MMF-a u BiH ima novog šefa sa kojim je razgovarao, te da očekuje dolazak Misije u BiH kada budu dozvoljena putovanja iz SAD.
– Sve je pitanje politika i nadam se da će Misija MMF-a biti sprema da razgovara o ciljevima aranžmana. Nemamo probema da kažemo koji su ciljevi, ali se moramo dogovoriti koje su mjere potrebne da bi ciljevi bili realizovani, jer do sada o tome nije bilo saglasnosti – istakao je Tegeltija.
RTRS (Foto: arhiva)