– Smatram da ima dovoljno jakih razloga da se Srbi, odnosno srpske države priklone neuključivanju u NATO, odnosno dosljednom sprovođenju doktrine vojne neutralnosti, uz održavanje, do mogućih mjera, korektnih pa i u nekim segmentima i partnerskih odnosa sa zemljama Atlantskog saveza – rekao je Tanasković.
Tanasković je ukazao i da Srbija i Republika Srpska, bez obzira na različit međunarodni položaj, moraju da imaju usklađen pristup realnosti o prisustvu NATO-a na Balkanu.
– Srbima ne samo da ne prijeti nikakva opasnost od Rusije, već je sasvim suprotno Rusija najvažniji srpski saveznik na međunarodnom planu, uključujući i kontekst bezbjednosnih prijetnji i rizika – rekao je on na tribini “Zašto Srpska neće u NATO”.
Na tribini koju je organizovalo Predstavništvo Republike Srpske u Srbije profesor Predrag Ćeranić sa banjalučkog Fakulteta bezbjednosnih nauka rekao je da je zapadni Balkan u fokusu Alijanse.
Prema njegovim riječima, pitanje svih pitanja je sa kim to NATO hoće da ratuje, pa su mu potrebne balkanske zemlje.
On je rekao i da se NATO sve više deklariše kao politička organizacija koja brine o izborima a da je, kako je rekao, političko krilo NATO postalo jače od vlada zemalja EU.
Ćeranić je ocijenio i da su migranti “najnovije oružje” za uništavanje evropskih država i naroda i da su “dio inženjeringa kojim se žele uspostaviti marionetske vlade na Balkanu i Crnomorskom basenu”, kao i i da su na udaru svi koji smetaju NATO.
– Premijer Mađarske Viktor Orban ometa planove sa migrantima i zato ga mejnstrim mediji prikazuju kao rasistu i tiranina jer narušava `ljudska prava`, odnosno prava migranata. Na zapadnom Balkanu najglasniji `antimigrant` je Milorad Dodik – rekao je Ćeranić.
Na tribini su govorili i direktor Predstavništva Republike Srpske u Srbije Mlađen Cicović, vojni analitičar Miroslav Lazanski, politikolog Aleksandar Pavić, univerzitetski profesor Nenad Kecmanović i profesor beogradskog Filozofskog fakulteta Slobodan Antonić.
Srna