Talibani su izdali naredbu zaposlenima u vladi da ne smeju da briju bradu i da moraju da poštuju stroga pravila oblačenja, ako ne žele da dobiju otkaz, rekla su tri izvora za Rojters. Predstavnici Ministarstva za promociju vrlina i sprečavanje poroka patroliraju ispred ulaza u objekte. Ovo je poslednje u nizu novih radikalnih pravila koja su uvele talibanske vlasti. Oni tvrde da poštuju svačija prava “u skladu sa islamskim zakonom i avganistanskim običajima”.
Zaposleni u vladi dobili su instrukcije da ne briju bradu i da nose narodnu nošnju i šešir ili turban. Ako ne budu poštovali dres kod, zaposleni neće moći da uđu u kancelarije, a zatim će dobiti i otkaz, rekli su izvori Rojtersa.
Portparol Ministarstva za javni moral nije odgovorio na zahtev britanske agencije za komentar.
Prošle nedelje talibani su zabranili ženama da putuju avionom bez muškog pratioca, a nisu otvorili škole za devojčice nakon šestog razreda, iako su to bili obećali.
Usledio je protest u Kabulu. Avganistanski mediji objavili su snimke više desetine žena i devojčica koje, s udžbenicima u rukama i odevene u školske uniforme, traže pravo na školovanje i rad.
Talibani su uveli i novo pravilo za šetnju parkovima: žene će smeti tri dana nedeljno da idu u park, a muškarci četiri dana, uključujući vikende. To znači da čak ni venčani parovi ne mogu zajedno da se šetaju parkom.
Talibanska administracija se našla na udaru kritika u samom Avganistanu, ali i na Zapadu zbog radikalne interpretacije islamskog zakona.
Oni, međutim, tvrde da poštuju svačija prava u skladu sa islamskim zakonom i avganistanskim običajima i da su se promenili od svoje prethodne vladavine (1996–2001), kada su branili ženama da napuštaju domove bez muškog rođaka i kada su svi muškarci morali da neguju dugu bradu.
Zbog neotvaranja škola za devojčice, Sjedinjene Države su odustale od planiranog sastanka sa talibanskim zvaničnicima u Kataru, na kojem je trebalo da raspravljaju o ekonomskim pitanjima.
Talibanima je potrebno da Zapad ukloni uvedene sankcije, kako bi uspeli da spasu posrnulu ekonomiju.
RTS