Pitanje razgraničenja Kosova i Crne Gore po svoj prilici imaće i “drugo poluvrijeme”, jer pritisci opozicije na vlasti u Prištini sve su glasniji. Tako je u ponedjeljak iz Prištine stigla informacija da stranka Hašima Tačija (Demokratska partija Kosova) ne isključuje mogućnost arbitraže!
– Јedna mogućnost je da se sa Crnom Gorom ponovo razgovara o tome, a druga da se to pitanje stavi pred arbitražu, saopštio je Džavit Haliti, potpredsjednik stranke. – Vlada Kosova pokušaće da ubedi građane da sporazumom nije ugrožena granica.
U MUP-u Crne Gore nisu upoznati sa novim dešavanjima sa druge strane Čakora.
– Ministarstvo unutrašnjih poslova nije u posjedu bilo kakve relevantne inicijative u vezi sa preispitivanjem ili arbitražom granice između Crne Gore i Kosova – navodi se u zvaničnom odgovoru ovog Vladinog organa.
Već nekoliko mjeseci protivnici razgraničenja koje je sprovedeno ne odustaju od tvrdnji da je tim sporazumom Crna Gora oštetila Kosovo.
Međutim, do promjene mišljenja nije došlo ni poslije izveštaja nezavisne međunarodne ekspertske komisije, koju je tražila u to vrijeme predsjednica Kosova Atifete Јahjaga, u kojoj nisu otkrivene nepravilnosti u procesu razgraničenja. Opozicija je tada zatrpala Јahjagu peticijom sa 203.000 potpisa kojima se tražilo poništavanje sporazuma.
Džavit Haliti smatra da bi nalaz komisije o demarkaciji trebalo da se nađe pred članovima Odbora za evropske integracije Skupštine Kosova prije nego što se o njemu bude glasalo, dok su iz opozicije zaprijetili da će sabotirati glasanje u parlamentu.
Inače, prilikom potpisivanja sporazuma o demarkaciji u Beču krajem avgusta prošle godine crnogorski predsjednik Filip Vujanović je kazao kako je se radi o istorijskom događaju za Crnu Goru. Međutim, ni dei crnogorske opozicije (DF) nije stavio tačku na ovo pitanje i pojas dužine 79 km sa Metohijom, i oko 12.000 hektara pod šumama, pašnjacima i katunima.
RTRS