Švraka je na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da u Republici Srpskoj od 2009. godine nije bilo povećanja plata zdravstvenim radnicima, te da je iste godine donesen Zakon o platama radnika u zdravstvu kojim je značajno smanjen koeficijent i istovremeno u osnovnu platu uračunat topli obrok i regres.
On tvrdi da je najnovijim Zakonom o platama zaposlenih u zdravstvu Republike Srpske iz 2017. godine došlo do smanjenja primanja po osnovu radnog staža, a što je dodatno umanjio plate zdravstvenih radnika.
Švraka je naveo da su i mnoge zdravstvene ustanove u međuvremenu od 2009. godine do danas posegle za dodatnim smanjivanjem koeficijenata zdravstvenim radnicima tamo gdje su bili najniži da bi to dovelo do dodatnog smanjivanja plata zdravstvenim radnicima.
“Postoje i problemi sa realizacijom kolektivnog ugovora, koji je 2016. godine potpisan, a koji nikada nije realizovan u stavu koji se odnosi na posebne otežane uslove radnika u zdravstvenim ustanovama čime je onemogućeno bilo kakvo povećanje plata radnika u zdravstvu Republike Srpske”, istakao je Švraka.
Kada je u pitanju rješavanje problema u zdravstvu Republike Srpske, Švraka je rekao da je stav PDP-a da je neophodno pod hitno rasteretiti zdravstvene ustanove njihovih dugovanja novim kreditnim zaduženjima i određenim racionalizacijama koje podrazumijevaju uključivanje privatnog sektora u većem obimu čime bi bila smanjena lista čekanja u zdravstvenim ustanovama, te većoj dostupnosti novih lijekova i tehnologija.
“Potrebno je uraditi procjenu učinka za medicinske usluge, jer bez toga nema efikasne zdravstvene zaštite, te izvršiti optimizaciju procesa javnih nabavki”, istakao je Švraka.
Švraka tvrdi da se socijalni mir u Republici Srpskoj “kupuje preko leđa zdravstvenih radnika”.
On je rekao da je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske “pred izdisajem”, jer zbog nemogućnosti plaćanja obaveza za zdravstvenu zaštitu nije u stanju da pokrpi sve one neophodne rupe za finansiranje zdravstva i tu mora da mu pomaže Vlada Republike Srpske.
(Srna)