Održavanje higijene, posebno ruku, jedan je od najefikasnijih načina da se spriječi širenje bolesti kao što su dijareja, respiratorne infekcije i parazitarna oboljenja.
Rekla je ovo specijalista higijene i zdravstvene ekologije u Službi za higijenu Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Borka Kotur povodom Svjetskog dana čistih ruku.
Koturova je rekla da ove bolesti najčešće nastaju zbog upotrebe neispravne vode, neodgovarajućih sanitarno-higijenskih mjera i neodgovarajuće lične i opšte higijene.
Ona je navela da pravilna higijena ruku može da smanji pojavu dijareje za 23 do 40 odsto, gastrointestinalne bolesti za 29 do 57 odsto, pojavu dijareje kod ljudi sa oslabljenim imunitetom za oko 58 odsto i pojavu respiratornih bolesti, poput prehlade, za oko 16 do 21 odsto.
Koturova je rekla da je Institut za javno zdravstvo Srpske sproveo istraživanje o higijenskim navikama djece u osnovnim školama u Republici Srpskoj, koje je pokazalo da 86,6 odsto djece redovno pere ruke u školi, ali da je nedostatak sredstava za održavanje higijene ruku prijavilo više od polovine djece.
– Pranje ruku vodom i sapunom je najisplativija zdravstvena intervencija. Za pravilno pranje ruku potrebno je osigurati toplu tekuću vodu, tekući sapun i jednokratne papirne ubrus – navela je Koturova.
Koturova je dodala da je ovogodišnja tema Svjetskog dana čistih ruku “Čiste ruke su nadohvat ruke”.
– Ova tema naglašava napredak koji je postignut u posljednjih nekoliko godina, podizanjem svijesti o značaju pranja ruku vodom i sapunom i predstavlja poziv na još veće napore društva kako bi se osiguralo da svi imaju pristup prostorima za pranje ruku, sa tekućom vodom i sapunom – pojasnila je Koturova.
Ona je istakla da promocija higijene ruku ne treba da se ograniči samo na 15. oktobar, već treba da se sprovodi kontinuirano, te da je Svjetski dan čistih ruku samo podsjetnik da svi mogu da imaju ulogu i da daju doprinos u širenju kulture čistih ruku.