“Ako bi se otkrila njihova životna tajna, ostali bi bez posla, porodice i prijatelja… Ideja da njihov HIV status bude otkriven socijalnom okruženju izaziva najveći strah”, istakao je Miholjčić.
Prema njegovim riječima, važna posljedica stigme i diskriminacije jeste i efikasnost preventivnih programa.
“Ljudi se plaše otići na testiranje, najviše zbog reakcije njihove okoline na mogući pozitivni rezultat, a rano otkrivanje virusa je zapravo od nasušne važnosti za ozdravljenje”, pojašnjava Miholjčić.
Napominje da ove osobe dok su u redovnom tretmanu infektologa i primaju terapiju mogu živjeti normalnim životom, te po druge ljude nisu opasni ni na koji način.
Naglašava da su oboljeli na meti predrasuda, koje se najviše ogledaju u oduzimanju osnovnih ljudskih prava, prava na liječenje, obrazovanje i rad.
“Mnogi od njih su u veoma teškoj ekonomskoj situaciji, a ovom su bolešću često pogođene cijele porodice, tako da je spektar potreba kod njih puno veći, od higijenskih pa sve do prehrambenih”, navodi Miholjčić.
Često su osobama koje žive s HIV-om nedostupni neophodna njega i liječenje, a nailaze i na diskriminaciju od osoba koje bi trebalo najviše da im pomognu, od samih zdravstvenih radnika i drugih u sistemu pomoći.
“Zamislite samo koliko je težak odlazak nekoga ko živi s HIV-om kod zubara? Izvijestiti stomatologa o bolesti i rizikovati da se otkrije vaš status i da se odbije dati usluga ili ne otkriti HIV status i nadati se da će sve proći uredno – vječni je rizik mnogih. Veoma je važno da se na ove ljude gleda kao i na bilo koje druge koji su bolesni i kojima treba pomoći”, priča ovaj psiholog.
Kako navode iz Instituta za javno zdravstvo RS, dosad je registrovano ukupno 113 osoba oboljelih od HIV-a i AIDS-a, dok je u toku ove godine prijavljeno šest novih slučajeva.
Trenutno se na Klinici za infektivne bolesti UKC RS liječe 54 osobe, koje žive s HIV-om i AIDS-om.
Od posljedica AIDS-a dosada je umrlo 20 osoba.
Kada je u pitanju FBiH, dosad je registrovana 201 osoba s HIV-om, 47 oboljelih je umrlo, dok je ove godine registrovano pet novooboljelih.
Prema načinu prenosa u ukupnom broju slučajeva, dominantan način zaraze bio je nezaštićeni polni odnos, i to homoseksualni, a većina oboljelih su muškarci.
Kao i prethodnih godina, širom BiH će biti obilježen 1. decembar, Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, isticanjem znaka crvene trake i sprovođenjem programa i aktivnosti u vezi s nadzorom i prevencijom HIV-a i AIDS-a.
Prema saopštenju iz Ministarstva civilnih poslova BiH od 2016. godine BiH više ne spada u kategoriju zemalja koje mogu aplicirati za grantove Globalnog fonda, te je na institucijama u Federaciji, Republici Srpskoj i Brčko distriktu odgovornost da u skladu sa mogućnostima i potrebama mobilišu sredstava i implementiraju ključne aktivnosti identifikovane Planom tranzicije za nastavak prevencije, liječenja i njege HIV-a i AIDS-a, kako bi se niska stopa novih HIV infekcija zadržala na dosadašnjem nivou.
Danas besplatno testiranje
Klinika za infektivne bolesti UKC RS organizuje danas u Banjaluci besplatno, dobrovoljno i anonimno testiranje na HIV, AIDS i virusni hepatitis, a zainteresovani se mogu prijaviti u Savjetovalištu Klinike za infektivne bolesti od sedam do 19 časova.
I Klinika za zarazne bolesti UKC Tuzla organizuje danas povjerljivo i besplatno savjetovanje i testiranje na HIV i virus hepatitisa C u saradnji s asocijacijom “Margina”, te uz učešće Udruženja studenata “Bohemsa”.
(Nezavisne)