Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da na nivou BiH, osim prazne priče o Evropi i reformama, ne postoji spremnost da se ozbiljno pristupi bilo kom pitanju, te da štetu od njihovog nerada i neodgovornosti trpe svi.
Ona je upozorila da ukoliko se pitanje akciza uskoro ne riješi, neće biti aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, niti podrške Evropske banke za obnovu i razvoj za izgradnju auto-puteva, te podsjetila da je Republika Srpska svoj dio posla iz aranžmana sa MMF-om i reformske agende završila prije devet mjeseci.
“Pitanje akciza je obaveza vlasti na nivou BiH, a tamo već neko vrijeme nema parlamentarne većine i ne zna se ni ko pije, ni ko plaća. Što se tiče koordinacije između različitih nivoa vlasti u pogledu reformskih procesa, ne postoji više ni komunikacija, a kamoli koordinacija”, rekla je Cvijanovićeva za “Glas Srpske”, dodajući da nivo BiH više liči na raštimani orkestar nego na iole ozbiljnu vlast.
Ona je navela da bi usvajanjem izmjena Zakona o akcizama bila omogućena intenzivna gradnja saobraćajne infrastrukture, budžeti bi imali redovne tranše povoljnih sredstava MMF-a, bila bi olakšana realizacija programa sa Svjetskom bankom, poljoprivrednici i Fond zdravstva Srpske dobili bi po dodatnih deset miliona KM.
“Upravo to su SDS, PDP i NDP i željeli da spriječe, a SDA zbog unutrašnjih podjela i raspada poslaničkog kluba nije uspjela obezbijediti dovoljno glasova”, dodala je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je rekla da ne vidi potrebu da institucije BiH povećavaju fiskalni okvir i traže povećanje sredstava, jer te institucije troše previše novaca, a građani od njihovog rada ne vide nikakvu korist.
Govoreći o budžetu Republike Srpske, Cvijanovićeva je navela da se, između ostalog, obaveze redovno izmiruju, da je evidentan rast prihoda od direktnih i indirektnih poreza, a makroekonomski pokazatelji iz godine u godinu se popravljaju.
Ona je rekla da će budžet za narednu godinu biti usvojen na vrijeme, kao i svake godine, te podsjetila da su penzije u Srpskoj povećane više od 11 odsto u prethodne tri godine.
“Dodatno povećanje od pet odsto biće obezbijeđeno u dva koraka – od oktobarske penzije tri odsto, a sljedeće godine za dodatna dva procenta”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da će, prema projekcijama Vlade Srpske, ove godine po različitim osnovama i iz različitih izvora, u agrarni sektor Srpske biti uloženo oko 185 miliona KM.
Govoreći o preduzeću “Željeznice Srpske”, Cvijanovićeva je rekla da je procjena da bi proces restrukturisanja preduzeća trebalo da bude završen do kraja 2021. godine, i da je za to potrebno oko 230 miliona KM.
Izvor: SRNA