Svi bivši predsjednici Narodne skuppštine odazvali su se pozivu predsjednika parlamenta Nedeljka Čubrilovića: Momčilo Krajišnik, Dragan Kalinić, Petar Đokić, Dušan Stojičić, Igor Radojičić. Nije bilo zaključaka. Razmijenjena su mišljenja i izneseni stavovi. Svi su saglasni da je Srpska istorijska činjenica, da je stvorena voljom naroda i da će na sve buduće izazove i važne odluke odgovor dati narod.
U devet saziva – šest predsjednika iz različitih političkih partija. Svima je glavni zadatak bio da brane Republiku Srpsku.
“Srpska traje duže od Kraljevine Јugoslavije i da ima prostora za bavljenje Republikom Srpskom kao istorijskom činjenicom”, istakao je Čubrilović.
Na njenu istoriju, presudne odluke, podsjetio je prvi predsjednik Narodne skupšitne Momčilo Krajišnik. Јedan od sudbonosnih trenutaka u uspostavljanju Republike Srpske bilo je i odbijanje Vens-Ovenovog plana. I tada je odlučeno da se pita narod.
“Mi smo tada rekli da ćemo izaći na referendum i dati narodu da odluči. Zato smatram da i danas imamo pravo na referendum, posebno o Danu Republike. Niko nema ništa protiv Ustavnog suda BiH, ali ima protiv njegove zloupotrebe”, naglasio je Krajišnik.
Prema povelji UN – referendum je, kaže predsjednik Milorad Dodik, pravo svakog naroda. Zbog toga će RS i njen narod afirmisati svoja prava na referendum o svim važnim pitanjima.
“Počećemo ove godine”, poručio je Dodik i naveo da će i pitanje statusa Republike Srpske jednog dana biti riješeno referendumom.
Predsjednik Dodik ne isključuje mogućnost da će parlament Srpske, na jednoj od narednih sjednica, razmatrati odluku o raspisivanju referenduma u vezi s odlukom Ustavnog suda BiH – Danu Republike.
On je rekao da Srpska ne želi da mijenja Ustav BiH, ali želi da bude donesen zakon o Ustavnom sudu BiH.
“Zakon je trebalo da bude donesen prije 15 godina, ali nije bilo konsenzusa. Želimo da izbacimo strance, jer su štetočine koje urušavaju demokratska i civilizacijska dostignuća, a najviše BiH”, naglasio je Dodik.
Izjava Miroslava Lajčaka, da će organizatori referenduma o odlukama visokih predstvnika biti sankcionisani, za Dodika je prijetnja. Poručio je da je intervencionizam stranaca i bavljenje unutrašnjim pitanjem BiH “prevršilo svaku mjeru“.
“Evropa, koja ima velike probleme, pokušava da zauzme isti kurs nasilja, pritisaka ili kazni na način kao da tamo cvjetaju ruže, što nije tačno”, istakao je Dodik.
Bez obzira na pritiske, Srpska će, kažu, istrajati u njenom očuvanju. To nije inat protiv nekoga, već njeno pravo i poštovanje prema žrtvama. Bivši predsjednici upozoravaju da nejedinstvo može biti opasnije od spoljnih faktora.
Dragan Kalinić kaže da ga boli činjenica što parlament Srpske često liči na željeznički peron, na koji jedni ulaze, a drugi izlaze.
“Iza mene stoji Milorad Dodik, koji u vrijeme mog mandata nije bio predsjednik RS i s kojim smo imali teške okršaje, ali nikad nismo došli u situaciju da imamo fizički konflikt…“, rekao je Kalinić.
Kalinić poziva i vlast i opoziciju da ne rade u korist vlastite štete i Republike Srpske. Predlaže im da prvo urade korak nazad – da bi zajednički napravili korak naprijed. Sve zbog zaštite integriteta i budućnosti Srpske.