SIPA je prethodno saopštila kako je u akciji nazvanoj “Beneluks”, koja se provodi s policijskim organima Holandije i Švedske, uhapšeno pet osoba. Uhapšeni, od kojih je jedan Šveđanin, kako je navedeno, sumnjiče se da su napravili eksplozivnu napravu koja je trebala biti korištena za terorističke napade u Skandinaviji.
Policija regije Skansk tvrdi da se ne radi o nikakvim terorističkim napadima već o sukobu između kriminalnih grupa.
Uhapšene osobe su, kako saznaje Fena, Enver Džanko, Adis Ramić i Amar Šljivo, sva trojica državljani BiH, Osman Abdel Selam, državljanin Švedske, arapskog porijekla, te osoba inicijala Ž.M.
Lota Hanson, šef odjela za komunikacije policije regije Skane tvrdi da se radi o saradnji između bosanskohercegovačke, švedske i holandske policije.
Ona je demantovala da hapšenja imaju ikakve veze sa terorizmom.
“Ovo nije nikakva teroristička istraga, već je vezano za istragu koju vodimo u Malmeu već duže vremena”, kaže Lota Hanson.
Na novinarsko pitanje na koji način je ovo kriminalno djelo povezano s Malmeom, ona je odgovorila da se radi o istrazi različitih kriminalnih grupa povezanih s Malmeom.
Novinari su upitali da li ova istraga ima ikakve veze sa eksplozijama koje smo do sada viđali u Malmeu.
“To ne mogu komentarisati, međutim, mogu zaključiti da ovo nema nikakve veze s terorizmom”, odgovorila je Hanson.
Tužilaštvo BiH: Uhapšeni su otkriveni sa eksplozivom i to se vodi kao terorizam
Pored izjave portparola policije Švedske Andreasa Fahlena da se u zajedničkoj akciji policije BiH, Švedske i Holandije ne traga za teroristima, Tužilaštvo BiH ostaje pri svojoj definiciji čina za kojeg su uhapšeni osumnjičeni u akciji Beneluks.
“Mi smo dobili informaciju da se radi o kaznenom djelu terorizma, što ono zapravo i jeste. Lica su otkrivena sa eksplozivnim napravama i u BiH se to vodi i procesuira kao krivično djelo terorizma. Kada je saradnja počela imali smo inicijalne informacije u međunarodnoj komunikaciji da se radi o terorizmu i tako je procesuirano”, rekao je za Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
Iz Tužilaštva su naglasili da Švedska cjelokupni slučaj vjerovatno drugačije definiše u svom krivičnom zakonu.
Agencije