Svečana akademija posvećena očuvanju srpskog jezika i pisma

November 5, 2015, 8:28 am

Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko-tuzlanski Hrizostom blagoslovio je skup i ukazao na značaj narodnog pjesnika i guslara koji je svjedočio srpsko duhovno stvaralaštvo, ukazujući da se ovo neprocjenjivo kulturno blago ni pod kojim okolnostima ne smije zaboraviti.

“Srpski narod je pretvarao u pjevanje sve svoje radosti i tuge, bol i patnju kroz istoriju, a naša djeca danas, nažalost, skoro da nisu čula za epske narodne pjesme i kosovski ciklus, jer im se nameće strana kultura i medijski se čak javno omaložava sve što je srpsko, pa i sve što je pravoslavno u posljednje vrijeme”, rekao je vladika Hrizostom.

On je upozorio da se srpska kultura i duhovnost omaložava kao retrogradna jer kreatori novog svjetskog poretka žele da novog čovjeka i kulturu zaogrnu globalističkom evropskom, pa i svjetkom politikom.

“Svim silama nameću svima istu igru i muziku, iste programe kroz koje stvaraju čovjeka i narod po mjeri koju su nam oni odmjerili, što je strašno”, rekao je vladika Hrizostom.

On je ukazao na značaj očuvanja srpske epske kulture i civilizacije, naspram snažnih pokušaja nametanja kompleksa svemu što je srpsko, nacionalno i kulturno, kao i svemu što je pravoslavno.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević u obraćanju na svečanosti pozvao je na očuvanje srpske tradicije, istorije i duhovnosti, kao i na afirmisanje izuzetno bogate srpske kulturne baštine.

On je očuvanje srskog jezika i ćirilice označio kao jedan od najvažnijih nacionalnih zadataka.

“Moramo danas žustrije i istrajnije da čuvamo srpski jezik i veličanstvenu ćirilicu u odbrani nacionalnog identiteta i slaviti književnost u Srba čija je neslućena veličina i značaj daleko izvan prostora na kojem živi srpski narod”, rekao je Malešević.

On je najavio da će Vlada Republike Srpske i dalje podržavati “Višnjićeve dane” kao značajnu kulturnu i duhovnu manifestaciju, ali i kao priznanje za višedecinski predan rad “Prosvjete” u Bijeljini.

U ovogodišnjoj besjedi, književnik Ranko Risojević govorio je o neprolaznom moralu narodne pjesme, ističući da u svakoj prilici do danas čovjek treba da sačuva čist obraz i dušu.

U programu Svečane akademije učestvovali su Srpsko crkveno-pjevačko društvo “Srbadija” i pjesnici Jovanka Stojčinović Nikolić, Rajko Petrov Nogo, Zoran Kostić i Ranko Pavlović.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *