Košarac je u izjavi Srni naglasio da je Ministarstvo pravde Republike Srpske u sadržaju ovog zakona utvrdilo prenos nadležnosti i iznijelo negativan stav o njegovom usvajanju, što, kako je rekao, predstavlja obavezu za sve poslanike iz Republike Srpske u Predstavničkom domu i, pogotovo, za sve delegate iz Republike Srpske u Domu naroda Parlamenta BiH.
“Ovaj Prijedlog zakona ne bi smio da se nađe u dnevnom redu sutrašnje sjednice Doma naroda parlamenta BiH, a pogotovo ne bi mogao da bude usvojen bez saglasnosti Narodne skupštine Republike Srpske, čija je posebna sjednica o ovom pitanju najavljena”, upozorio je Košarac.
On je podsjetio na odredbe Ustava BiH prema kojima BiH bez saglasnosti entiteta ne može preuzimati nadležnosti koje joj nisu izričito dodijeljene.
“U ovom slučaju Republika Srpska nije dala saglasnost za prenos nadležnosti i zato bi potvrđivanje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH u Domu naroda Parlamenta BiH bio neustavan čin”, rekao je Košarac Srni.
On je dodao da je pravosuđe oblast u kojoj su nametnuta rješenja i neustavno prenesene nadležnosti imali katastrofalno loše rezultate.
“Tužilaštvo i Sud BiH su neustavne institucije u kojima za srpski narod nema pravde i u koje Srbi i Republika Srpska nemaju povjerenje. S toga svako novo prenošenje nadležnosti na te institucije predstavlja čin izdaje interesa srpskog naroda i Republike Srpske. Nadam se da će delegati iz SDS-a u Domu naroda parlamenta BiH, za razliku od svojih kolega u Predstavničkom domu, biti svjesni ove činjenice”, zaključio je Košarac.
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi sutra da se izjasni o zahtjevu Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH.
Predstavnički dom na sjednici održanoj 13. maja usvojio je po hitnom postupku ovaj prijedlog zakona.