Naime, posljednji podaci Agencije za nadzor BiH pokazali su da je od ukupno 7.082 nesigurna i rizična proizvoda koji su tokom prošle godine povučeni s bh. tržišta čak trećina bila igračke.
Iz nadležene agencije su naveli da je osnovni uzrok povlačenja igračaka ozbiljan rizik za zdravlje i bezbjednost potrošača.
Preciznije govoreći, laboratorijske analize, izvršene u okviru monitoringa Agencije za nadzor tržišta BiH, su pokazale kako je nedozvoljenu količinu ftalata sadržavao veliki broj od dva modela dječjih lutaka uvezenih iz Kine. U ovim igračkama nivo ove štetne materije bio je iznad kvota propisanih za tržište BiH.
Inače, svjetska medicinska istraživanja su pokazala da ftalati imaju sposobnost da stvore poremećaj hormonalne ravnoteže kod djece, te da u nekim slučajevima mogu biti uzročnici kancera. Upravo zbog toga je u EU već nekoliko godina zabranjeno njihovo korištenje u izradi igračaka, a evropske zemlje su u velikoj mjeri pooštrile kontrole uvoza igračaka.
Na tržište BiH, pored igračaka koje su sadržavale visok nivo štetnih materija, put do prodajnih mjesta pronašao je i veliki broj proizvoda za djecu koji nisu ispunjavali bezbjednosne uslove. Među njima je bio najveći broj hodalica, igračaka, mišića za plivanje i dječjih kupaćih kostima. U izvještaju je navedeno da većina njih predstavlja opasnost od povreda, a neki mogu uzrokovati požare ili čak strujne udare.
Samir Bekto, pomoćnik direktora za industrijske proizvode Agencije za nadzor nad tržištem BiH, rekao je da je nadleženost ove institucije da svojim kontrolama stane na kraj neodgovornim dobavljačima, koji uporno nabavljaju ovakve igračke.
“Mi radimo sve u našoj moći da stopiramo promet ovakvih igračaka. Ipak, morate znati da Kina proizvodi 99 odsto igračaka, te da ni mi, ni evropske zemlje ne možemo lako izvršiti tako sveobuhvatne kontrole koje bi u potpunosti spriječile ulaz onih koje su štetne”, rekao je on.
Vesna Popović, viši stručni saradnik za odnose s javnošću u Instituciji ombudsmana za djecu RS, istakla je da se štetni proizvodi nikako ne bi smjeli naći na tržištu i u prodaji.
“Igračke i proizvodi za djecu koji sadrže hemijske spojeve koji se nazivaju ftalati nose ozbiljne zdravstvene rizike i mogu izazvati različita oštećenja i poremećaje kod djeteta. Takvi proizvodi koji sadrže ove hemijske proizvode u procentu većem od dozvoljenog ne bi se uopšte smjeli naći na tržištu”, rekla je ona.
Popovićeva je dodala da je najsigurniji vid zaštite djece upravo taj da se takve igračke ne nađu na tržištu, zbog čega je neophodan stalni i pojačan nadzor pri njihovom uvozu.
Iz Inspektorata RS su juče potvrdili da svake godine, pored standardnih kontrola proizvoda na granicama, rade i monitoring zajedno s Agencijom za nadzor tržišta BiH.
Dušanka Makivić, viši stručni saradnik za odnose s javnošću u Inspektoratu RS, rekla je da nivo kontrola ulaska svih proizvoda, pa i igračaka, na tržište RS ne zaostaje za načinom na koji to rade u EU.
“Radimo obuhvatne kontrole ulaska svih proizvoda, kako na granicama, tako i u okviru tržišnog monitoringa u toku godine, a rezultat našeg rada su upravo isključenja velikih količina štetnih igračaka s tržišta”, rekla je ona i dodala da se, bez obzira na sveobuhvatnost kontrola kod nas, a i u evorpskim zemljama, dešava da štetna roba uđe na tržište.
Nezavisne