Vlada je, kako je nezvanično potvrđeno za “Jutarnji list”, u proceduru uputila odluku prema kojoj će se Dan pobjede tradicionalno proslaviti u Kninu, ali zatim i uveče vojnom paradom u Zagrebu.
Međutim, u kancelariji predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, kako ističe “Jutarnji”, nisu skrivali nezadovoljstvo zbog te odluke hrvatske vlade.
U hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” prema podacima Dokumentacionog centra “Veritas”, poginulo je i nestalo 1.853 Srba, a proterano je najmanje 220.000 stanovnika nekadašnje Republike Srpske Krajine.
Ni nepunih 20 godina od završetka vojne akcije “Oluja” u Republici Hrvatskoj niko nije procesuiran za zločine počinjene nad srpskim civilima za vrijeme i poslije te akcije.
“Predsjednica se ne slaže sa odlukom da se proslava ‘Oluje’ održi istog dana, niti je ta odluka donesena u dogovoru sa njim. Štaviše, niko se sa predsjednicom kao vrhovnom zapovjednicom nije ni konsultovao oko toga”, ističu iz kancelarije predsjednice Hrvatske i navode da je ovo samo još jedan primjer arogancije vlade.
Kako navode, žao im je što nije osnovan državni odbor u koji bi bila uključena i kancelarija predsednice, a koji bi potom odlučivao o proslavi “Oluje”.
“Niko nije konsultovao ni struku da se uopšte vidi da li je izvodljivo takvu proslavu održati u jednom danu”, navode iz kancelarije Kolinde Grabar Kitarović.
Kako ističe “Jutarnji”, premijer Milanović je još prošle nedjelje najavio da će proslava 20 godina od akcije “Oluja” biti organizovana u Kninu, ali i “puno grandioznije u Zagrebu”.
Osim toga, Milanović je naveo da je na sastanku sa predsjednicom Kitarović dogovoreno da će proslava akcije “Oluja” imati dvije manifestacije, u Kninu i Zagrebu.
“Tu se slažemo. U Knin treba otići, tamo je prije podne barjak, a nakon toga u Zagrebu treba biti vojna parada. Učestvovaću na oba događaja”, rekao je Milanović prije nekoliko dana.
Međutim, iz kancelarije predsjednice ubrzo su demantovali dogovor o proslavi “Oluje”, prenosi B92.
Kako se navodi, Kolinda Grabar Kitarović je o tome već izrazila svoj stav.
Prema njenom mišljenju, Dan pobjede bi trebalo obilježiti 4. avgusta u Zagrebu vojnom paradom, a onda 5. avgusta svečanim programom u Kninu.
Izvor “Jutarnjeg lista” iz Banskih dvora ističe da je predsjednica osim toga upozorila da bi proslava u Zagrebu trebalo da bude uveče i “što kasnije, jer je to sredina ljeta, kada je jako vruće”.
Međutim, kako se ističe, sve je to demantovano iz vlade nakon što je šef HDZ-a Tomislav Karamarko poručio da bi proslava trebalo da se organizuje samo u Kninu.
Iako je predsjednica Hrvatske prema ustavu vrhovna zapovjednica oružanih snaga, ona ne može da opozove odluku vlade jer se njeno zapovijedanje vojskom odnosi samo na ratno stanje, ističe “Jutarnji”.
Jutarnji