Sutra zasjeda NSRS: Ko će podržati Izborni zakon Republike Srpske (VIDEO)

April 17, 2024, 2:25 pm

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske počeće sutra u 10 časova, a na dnevnom redu će, između ostalog, biti i Prijedlog izbornog zakona Republike Srpske. Ovo sada dovodi u pitanje na koji način će se provesti lokalni izbori u oktobru s’ ozbirom da su izmjene izbornog zakona BiH već zvanično objavljene. Opozicija saglasna – nećemo podržati Izborni zakon Republike Srpske.

Javne rasprave su završene, dostavljene su Vladi i Vlada je dala svoje sugestije; konačan tekst je napravljen i sutra će se pred poslanicima republičkog parlamenta naći Prijedlog izbornog zakona Republike Srpske. Predsjednik parlamenta Nenad Stevandić kaže da će ovim zakonom Republika, po Dejtonu, biti jedna izborna jedinica.

“Republička izborna komisija biće nadležna i za izbor predsjednika Srpske, poslanika, odbornika i gradonačelnika – kazao je Stevandić i dodao da je među šest tačaka dnevnog reda i odlučivanje o sastavu delegacije Skupštine Srpske u parlamentarnom forumu Republika Srpska – Srbija, koji će se sastajati dva puta godišnje”, kaže Stevandić.

Iz opozicije poručuju da neće dati zeleno svjetlo za Izborni zakon Srpske. Iz SDS-a kažu da je za ovu partiju neprihvatljiv izborni zakon kako je ranije predložen i usvojen u formi nacrta.

“Analiziraćemo dostavljene materijale. Nećemo prihvatiti izborni zakon RS ako on bude identičan kao na prošloj sjednici. Za nas je prihvatljiv nezavisni izvještaj za Srebrenicu” kaže Govedarica.

Izborni zakon RS neće dobiti podršku ni PDP-a, a šef Kluba ove stranke Igor Crnadak vladajućima poručuje da bi ovo rješenje trebalo povući ako se ‘želi dobro Srpskoj’.

Najava usvajanja novog izbornog zakona i provođenje izbora u skladu sa njim, dovela je do novog zaoštravanja odnosa između vlasti u Republici Srpskoj i Zapada, koji taj zakon smatra aktom secesije. Pojavio se i izvještaj sa javne rasprave, u kome stoji da su članovi RIK-a tražili su da se u zakonu ukine izborna tišina kao nepotrebna, da se imunitet odnosi na njih i na članove gradskih i opštinskih izbornih komisija, kao i da se u zakonu dodaju kriterijumi kako se raspoređuje novac za sprovođenje izborne kampanje. Vlada nije prihvatila ove zahtjeve. Analitičari saglasni da je u BiH na sceni konfuzija kada je riječ o održavanju izbora i teško je predvidjeti kakav će epilog uslijediti na kraju.

(Tekst: TV K3 – Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *