Srpska pravoslavna crkva i vjernici sutra slave Svetih četrdeset mučenika – praznik u narodu poznat kao Mladenci.
Mladence prema običajima slave supružnici u prvoj godini braka, oni koji su se vjenčali poslije 22. marta prethodne godine.
Na taj dan mladi tek vjenčani u svoj dom primaju goste, koji im donose poklone i na taj način pomažu na početku njihovog braka i života. Mlade domaćice dočekuju goste i pokazuju svoje umijeće i spretnost spremajući 40 posebnih kolača, takozvane “mladenčiće”.
Mladenci su inače datum kada se crkva i vjernici sjećaju stradanja Svetih četrdeset vojnika, koji su 320. godine, za vrijeme cara Likinija prešli u hrišćanstvo, uprkos izričitoj carevoj zabrani. Ovaj praznik je u crkvenom kalendaru obilježen crnim slovom. Tako je 22. mart posvećen njima i zbog vijenaca kojima su mučenici ovjenčani ljubavlju Hristovom.
Na vjenčanjima u crkvi, na glave mladenaca se stavljaju vijenci, koji imaju trostruku simboliku:
carski vijenci – svaki čovjek je car u svom malom carstvu u svojoj kući
mučenički vijenci – jer u braku treba podnositi žrtve
vijenci besmrtne slave – u Hristovom carstvu.
Običaji
Na ovaj dan, običaji nalažu, žene rano ustaju i mijese mladenčiće za dug, srećan i sladak život, a nakon toga ih nude svim posjetiocima koji u toku dana svrate u goste.
Posjećivanje mladenaca i donošenje poklona su savremeni običaji, ali sada već široko rasprostranjeni svuda. Smatra se da bi na Mladence trebalo da dođu svi oni koji su bili na svadbi, ali ipak tog dana u goste dolazi samo najuža porodica i prijatelji.
Mladenci uvijek padaju u vrijeme posta, pa i hrana koja se tog dana sprema mora da bude u skladu sa tim – zbog vjere, zdravlja i napretka mladog vjenčanog para i djece.
Na Mladence je, kažu, pored mladenčića, dobro jesti med, kuvanu koprivu i zelje da bi se očistila krv.
Kako je sutra običaj mladencima donijeti neki poklon, mnogi se pitaju šta bi bilo najprikladnije. Većina ljudi će donijeti neki kućni aparat, što je sasvim primjeren poklon, sve dok znate da mladencima baš to treba. U svakom slučaju, kao i kod svakog poklona, bitna je pažnja, a ne količina novca koja se izdvoji za poklon, piše ŽenaBlic.