Građani će ispitivanje glaukoma moći da obave u srijedu, 9. marta, u holu Poliklinike Univerzitetskog kliničkog centra na Paprikovcu, od 8.00 do 14.00 časova, najavljeno je iz ove zdravstvene ustanove.
Glaukom je jedno od najčešćih oftalmoloških oboljenja koje, ukoliko se na vrijeme ne otkrije i ne liječi, dovodi do neminovnog sljepila, a podrazumijeva hroničnu, progresivnu bolest kod koje povišen očni pritisak dovodi do postepenog propadanja očnog živca.
Kako bolest napreduje, napreduje i gubitak vidnog polja, a u krajnjem stadijumu pacijent potpuno izgubi vid.
Glaukom se naziva i “tihi kradljivac vida” ili bolest tihog sljepila, jer se uglavnom javlja bez simptoma i bez tegoba, a napreduje neopaženo dok ne dovede do sljepila.
Najčešći faktori rizika za nastanak glaukoma su povišen očni pritisak, starija životna dob, pozitivna porodična anamneza na glaukom, visoka kratkovidnost i dijabetes.
Pacijenti koji spadaju u rizičnu grupu kojima je potreban skrining su osobe koje su navršile četrdeset godina, osobe koje osjećaju određene tegobe u oku prilikom čitanja, te određene nespecifične tegobe koje se ne mogu uvrstiti ni u jedno oftalmološko oboljenje.
Najčešće se glaukom otkrije slučajno prilikom propisivanja naočala za čitanje, zbog čega je veoma važno da se prilikom propisivanja obavi kompletan oftalmološki pregled.
Osobama koje spadaju u rizičnu grupu za nastanak glaukoma preporučuje se redovna kontrola vidnih funkcija i očnog pritiska, a liječenje se sastoji od primjene kapi za oči, laserske terapije ili hirurške intervencije.
Klinika za očne bolesti poziva i oftalmologe iz drugih zdravstvenih ustanova i ordinacija da se pridruže obilježavanju Svjetske nedjelje borbe protiv glaukoma.