Sutra obilježavanje 28 godina od proboja “Koridora života”

June 20, 2020, 8:48 am

Na Dugoj Njivi kod Modriče sutra će biti obilježeno 28 godina od proboja “Koridora života” čime je poslije 42 dana prekinuta kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Republike Srpske i Republike Srpske Krajine sa oko 1,5 miliona stanovnika i omogućena veza sa maticom Srbijom.

Ovo je bila jedna od najhumanijih bitaka u odbrambeno-otadžbinskom ratu, a njeno obilježavanje organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

Akcija je počela nakon što su snage HVO-a, zauzimanjem Modriče, presjekle kopneni put između zapadnog dijela Srpske i tadašnje SAO Krajine sa istočnim dijelom Srpske i Srbijom.

Ovom bitkom oslobođeni su Modriča, Odžak, Derventa i Brod, a kompletna operacija proboja i obezbjeđivanja Koridora završena je 6. oktobra 1992. godine izlaskom srpske vojske na rijeku Savu na prostoru Broda.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović rekao je da je ova bitka značila je život i spas Srbima na ovim prostorima.

Milunović je podsjetio da je ovo bila humana bitka u kojoj Srpska nije imala izbora, jer je u okruženju bilo više od milion stanovnika tadašnje SAO Krajine i ovog dijela Srpske.

– Zbog sankcija koje su bile uvedene tadašnjoj SR Jugoslaviji, bili su spriječeni letovi aviona, u bolnicama je nedostajalo kiseonika i 12 beba je umrlo zbog toga što međunarodna zajednica nije dozvolila da se kiseonik dostavi u banjalučku bolnicu – rekao je Milunović.

On je istakao da je ovo bila jedina bitka sa ofanzivnim karakterom koju je preduzela Vojska Republike Srpske preduzela u odbrambeno-otadžbinskom ratu, a da su sve ostale bitke bile odbrambene.

Naveo je primjer odbrane Sarajevsko-romanijske regije, Podrinja i Birča, zapadnokrajiških opština od hrvatske agresije 1995. godine, kao i mitrovdanske ofanzive na istočnu Hercegovinu.

U proboju koridora Vojska Republike Srpske angažovala je Prvi krajiški i Istočnobosanski korpus, a bile su pridodate jedinice milicije SAO Krajine, ukupno 54.660 pripadnika, dok su na suprotnoj strani bile jedinice HVO-a i regularne Hrvatske vojske, od 20.000 do 25.000 vojnika.

Milunović je naveo da omjer snaga nije odgovarao vojnoj taktici, odnosno VRS nije imala je energičniom akcijom uspjela da razbije neprijatelja i oslobodi područje na pravcu napada.

U toj operaciji, naglasio je, poginulo je 879 pripadnika Vojske i policije Srpske i pripadnika jedinica SAO Krajine dok su pripadnici HVO-a i Hrvatske vojske imali 1.261 poginulog.

O proboju koridora snima se i dokumentarno-igrani film “Koridor” u koprodukciji Radio-televizije Srbije, Radio-televizije Republike Srpske, Vojnofilmskog centra “Zastava film”, odnosno Ministarstva odbrane Srbije.

Motiv za snimanje ovog filma jeste da se oda počast poginulim borcima i otrgne od zaborava jedna od najslavnijih bitaka i pobjeda Vojske Republike Srpske.

Radnja filma započinje prelaskom hrvatske vojske preko Save, a onda onim što je uslijedilo, formiranjem logora, stradanja Srba u Odžaku, Derventi i pogibiji 32 vojnika iz Vojne pošte Vranje.

Program obilježavanja počeće sutra u 10.30 časova kada će biti služen parastos za sve poginule borce u bici za koridor, te će biti položen vijenac i cvijeće na spomen-obilježje.

Pomoćik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Radomir Graonić rekao je da je Odbor, budući da je zbog virusa korona zabranjeno okupljanje više od 50 ljudi, pozvao predstavnike najviših institucija Srpske, te rukovodstva Doboja, Bijeljine, Modriče, Vukosavlja, Prnjavora, Broda, Pelagićeva, Šamca, Dervente i Brčkog, kao i delegacije Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka i nevladinih organizacija proizašlih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.

(Srna – Foto: Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *