U Garavicama, kod Bihaća, u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, sutra će biti obilježeno 79 godina od ustaškog zločina nad Srbima 1941. godine.
Početkom Drugog svjetskog rata 1941. godine ustaše su u selu Garavice počinile masovni pokolj srpskog civilnog stanovništva u kojem je ubijeno najmanje 12.000 ljudi, među kojima veliki broj djece. Ubijeni stanovnici Bihaća i okoline bili su skoro isključivo Srbi i u manjem broju Jevreji.
Ovo stratište je zapostavljeno nakon Drugog svjetskog rata jer su činjenice o zločinu i pokolju nad civilima u Bihaću, koji je sprovela NDH, držane daleko od očiju javnosti u bivšoj Jugoslaviji.
Komentarišući obilježavanje ovoga zločina, srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik je rekao da ono predstavlja jedno od najvećih srpskih stratišta u takozvanoj NDH, ali i jedno od najvećih u Evropi u Drugom svjetskom ratu.
Ovogodišnje obilježavanje ovoga stratiša biće skromno zbog situacije izazvane virusom korona, ali i zbog problema sa migrantima na tom području. Planirano je da predstavnici institucija Republike Srpske polože vijenac, a predstavnici nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata po ružu na spomenik. Prvi spomenik garavičkim žrtvama podignut je 1949. godine, a u periodu od 1960. do 1980. godine bihaćka opština uređuje Garavice kao spomen-park žrtvama fašističkog terora, nakon čega je 1981. godine otkriven novi spomenik.
TV K3