“U mnogim zemljama Bliskog istoka i Severne Afrike čitave porodice, sela i gradovi naše braće i sestara hrišćana bivaju potpuno istrebljeni i uništeni”, navela su dvojica poglavara u zajedničkoj deklaraciji nakon istorijskog susreta u Havani, prenosi Rojters.
“Njihove crkve su varvarski opustošene i opljačkane, spomenici uništeni, relikvije izložene svetogrđu”, navodi se u deklaraciji, koja će biti izdata na ruskom i italijanskom jeziku.
Papa Franja i patrijarh Kiril govorili su o napadima na hrišćane u svetlu nasilja koje vrši Islamska država, navodi Rojters. Pozvali su na hitnu akciju da se pomogne hrišćanima u Siriji i u Iraku.
“Pozivamo međunarodnu zajednicu na hitno delovanje da se spreči proterivanje hrišćana sa Bliskog istoka… U Siriji i u Iraku nasilje je već odnelo hiljade života i ostavilo milione ljudi bez doma i resursa”, navela su dva velikodostojnika u zajedničkoj deklaraciji.
U deklaraciji potpisanoj posle susreta koji je trajao oko dva sata, poziva se da Evropa “zadrži veru u svoje hrišćanske korene”.
Dva poglavara su u deklaraciji izrazila žaljenje zbog “gubitka jedinstva” između hrišćana i želju za njegovim ponovnim uspostavljanjem.
“Svesni brojnih prepreka koje još treba prevazići, nadamo se da će naš susret doprineti ponovnom uspostavljanju jedinstva željenog od Boga”, rekli su poglavari katoličke crkve i najveće pravoslavne crkve.
Patrijarh i papa su ocenili da je obnova hrišćanstva u Rusiji i mnogim zemljama Istočne Evrope bez presedana, navedeno je u zajedničkoj deklaraciji.
Izrazili su nadu da će raskol među pravoslavnim i hrišćanima u Ukrajini biti prevladan na osnovu kanonskih normi i saopštili da unijaćenje nije put ka obnavljanju jedinstva crkve, prenosi Sputnjik.
U zajedničkoj deklaraciji su pozvali svoje crkve da ne podržavaju dalji razvoj sukoba u Ukrajini.
Kako prenosi agencija Tas, papa je nakon sastanka, koji je trajao dva sata, rekao i da se u njihovom dijalogu osećalo prisustvo Svetog duha. Istakao je da su poglavar Ruske pravoslavne crkve Kiril i on razgovarali “jasno i direktno” i da on “jako ceni njegovu (Kirilovu) želju za jedinstvom”.
“Razgovarali smo kao braća, jer mi imamo istu veru i tragamo za istim putem. Razgovarali smo veoma iskreno i otvoreno. Uveravam vas da sam u tom dijalogu osetio prisustvo Svetog duha”, rekao je papa, navodi Tas.
Patrijarh Kiril je nakon potpisivanja zajedničke izjave rekao da je diskusija bila “vrlo sadržajna” i da je dala priliku da se razumeju i osećaju stavovi dve crkve, zarad odbrane hrišćanskog sveta, navodi sajt Granma.
Dodao je da pravoslavna i katolička crkva mogu aktivno da rade zajedno.
“Proveli smo dva sata u otvorenoj, bratskoj diskusiji, sa punim razumevanjem odgovornosti za svoje crkve, za svoj verujući narod, za budućnost hrišćanstva i za budućnost civilizacije. To je bio veoma sadržajan razgovor koji nam je pomogao da se međusobno razumemo”, rekao je patrijarh Kiril.
Sastanak pape i patrijarha Kirila smatra se istorijskim događajem posle skoro hiljadugodišnje podele hrišćanstva na istočnu i zapadnu crkvu. Ovo je prvi susret poglavara dve crkve od raskola 1054. godine.
Susret je održan u prostoriji na Međunarodnom aerodromu Hose Marti u kojoj su izložene zastave Vatikana i znamenje poglavara Ruske pravoslavne crkve. Dvojica poglavara, srdačno su se pozdravili i tri puta poljubili pre nego što su se povukli na razgovore.
Obraćajući se papi, na početku sastanka patrijarh Kiril rekao je da je njihov susret “božja volja”.
“Sastajemo se u pravo vreme i na pravom mestu. Želim još jednom da naglasim da je to božja volja”, rekao je Kiril na početku susreta sa papom.
Papa Franja je uzvratio “Konačno” i “Mi smo braća”.
Tokom susreta papa Franja i patrijarh Kiril razmenili su poklone koji su duboko simbolični i prate istoriju nekad napetih odnosa između istočne i zapadne crkve, navele su agencije.
Papa je patrijarhu Kirilu doneo relikvijar u kojem su mošti Svetog Ćirila Aleksandrijskog koji je živeo u petom veku i koga poštuju i katolička i pravoslavna crkva, prenosi AP.
Patrijarh Kiril je papi Franji poklonio malu repliku ikone Bogorodice Kazanske.
Kazanska ikona Majke Božije smatra se jednom od čudotvornih pravoslavnih ikona i veoma je poštovana u Rusiji. Smatra se zaštitnicom ne samo Rusije već čovečanstva, mira i pravde.