Suša uzima danak, za prerađivače jedna od najtežih godina

August 28, 2017, 5:20 am

Suša uzima danak i u prerađivačkoj industriji koja zbog nedostatka voća i povrća na domaćem tržištu, sirovinu mora da uvozi, plaća skuplje, ali i da smanji proizvodnju. To će, najavljuju prerađivači, dovesti do poskupljenja proizvoda. Posljedice suše, pored poljoprivrednika i fabrika, pretrpjeće i potrošači.

Prerađivači tvrde da im je ovo jedna od najtežih godina do sada. Zbog suše koja je skoro prepolovila rod voća i povrća, primorani su da smanje proizvodnju, a pojedini proizvodi će zbog nedostatka sirovine, izostati.

– Planirali smo nekih 7,5 hiljada tona sirovine da preradimo, to je 80 odsto projektovanog kapaciteta Save, ali suša je učinila svoje. Mi ćemo imati smanjenje proizvode od nekih 20-tak, možda i 30 odsto – kaže Vojo Kosanović, direktor PI Sava-Semberija.

Zbog nestašice kornišona i crvene roga paprike i u Fabrici ’Tanasić u Dvorovima, očekuju za 15 odsto manju proizvodnju, ali značajno skuplju, jer su skočile cijene sirovine.

– Danas završavamo šarenu salatu u koju ide šest komponenti od kojih je jadna kupus. Kupus je ove godine deficitaran a i cijena je visoka, tako da ćemo morati podignuti cijenu gotovog proizvoda za 10 odsto – kaže Nemanja Tanasić, pomoćnik direktora ove fabrike.

Prošle godine prerađivači su kupus plaćali 15-17 feniga po kilogramu, a ove godine duplo više. Ista situacija je i sa drugim proizvodima, naročito voćem.

– Šljivu smo otkupljivali za nekih 25-30 feninga, a ove godine smo morali plaćeti po 60 feninga. Dakle, dvostruko više i to se mora odraziti na sam proizvod – kaže Kosanović.

Iako su povećali cijene sirovine, poljoprivrednici tvrde da neće imati zaradu. Mladen Klasanović prošle godine fabrikama je isporučio 110 tona paradajza dok je ove, iako je povećao proizvodnju, ubrao mnogo manje.

– Ove godine sam povećao dulumažu, ali ne znam da li ću uspjeti 100 tona dovesti. Do sada sam dovezao 80, a trebalo je da bude bar 30-40 odsto više. Ogromni su troškovi proizvodnje, stalno se moralo navodnjavati – kaže Klasanović.

Zbog manjih prinosa povrtari neće ispoštovati ugovorene obaveze prema fabrikama, koje već sada rade smanjenim kapacitetom. To može ugroziti ugovorene isporuke proizvoda stranim kupcima i dovesti u pitanje buduću saradnju.

 

(RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *