Posljedice suše biće ublažene samo na područjima koja se navodnnjavaju, za šta je Vlada Republike Srspke obezbijedila oko 40 miliona maraka. Na Poljoprivrednom dobru Semberija, u Novom Selu, obezbijeđena je hidrantska mreža na oko 600 hektara.
– Uspjeli smo da obezbijedimo nadzemnu mrežu na oko 400 hektara, a sljedeće godine još 200 hektra. Obrađujemo oko 2.5 hiljada hektara, a to zanči da se navodnjava oko 25 odsto – rekao je Stevan Trifković direktor PD Semberija.
Šteta od suše na kukuruzu i soji je od 30 do 50 odsto. Kukuruz je u fazi oplodnje kada mu je potrebno najviše vlage, a sušni period iz juna i jula biće nastavljen i u avgustu i septembru, upozoravaju meteorolozi. Poljoprivrednici tvrde da će i zalivanje tifonima, samo djelimično sačuvati kvantitet i kvalitet roda, uz napomenu, da trpe dodatne troškove proizvodnje.
Dragiša Sakić, poljoprivrdenik iz Popova, kaže da počinje sa navodnjavanjem, a to mu povećava troškove proizvodnje. Kaže da je i samo navodnjavanje rizično uz ovako visoke temperaturame, a to sve djeluje pogubno po poljoprivrdenike.
Sačuvati agrar investicijama u sisteme za navodnjavanje jedna je od najznačajnijih aktivnosti resornog ministarstva. Osim Semberije i Posavine, sistemi se grade i u Trebinju na 869 hektara, Ljubinju na 250 hektara, Bratuncu na oko 430 hektara.
Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kaže da će sistemi navodnjavanja biti rađeni u Potkozarju, Lijevče polju na oko 1.200 hektara, Semberiji na 400 do 500 hektara, te uređen kanal Vrbasa.
Suša desetkuje i povrtarsku proizvodnju na otvorenom, te voćarstvo i vinogradarstvo. Osim biljne, šteta od suše odraziće se i na stočarsku proizvodnju, pa je se može očekivati da će sektoru agrara biti neophodna pomoć.
(RTRS)