Ona je na skupu za tržišne inspektore Srpske i Federacije BiH istakla da je riječ o globalnom problemu, te da će borba na suzbijanju zloupotreba prava intelektualnog vlasništva biti kontinuiran i dugotrajan proces.
“Zaštićeno intelektualno vlasništvo postaje predmet legalne trgovine, doprinosi suzbijanju sive ekonomije i nelojalne konkurencije, te prevenciji neovlašćenog korišćenja”, naglasila je Surtova juče na Vlašiću.
Prema njenim riječima, za efikasno suzbijanje zloupotreba prava intelektualnog vlasništva potrebno je raditi na stvaranju jakih kontrolnih mehanizama, što podrazumijeva kontinuiranu edukaciju inspektora.
“S obzirom na to da je riječ o specifičnim vrstama kontrole i tehnologijama koje se svakodnevno razvijaju i napreduju, sticanje novih znanja i vještina je preduslov za uspješan rad”, rekla je Surtova.
Šef kabineta direktora Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović rekao je da će Uprava intenzivirati inspekcijski nadzor kada je riječ o zaštiti intelektualne svojine na računarskim programima, radi osiguranja zdravije poslovne atmosfere za poslovanje i suzbijanja nelojalne konkurencije i sive ekonomije.
Mirna Milanović-Lalić, spoljni savjetnik Poslovnog softverskog saveza u BiH, koji je organizovao ovaj skup, rekla je da Savez od samih početaka naglašava značaj zaštite prava intelektualnog vlasništva, između ostalog, kao jednog od preduslova za ulazak u evropske integracije.
“Ovi napori će dovesti do inovacija na polju informacionih tehnologija, stvaranja novih radnih mjesta i ekonomskog razvoja ove zemlje, kreiranjem boljeg poslovnog ambijenta koji će privući strane investicije”, istakla je Lalićeva.