Iako priznaje da su “Šume RS” opterećene viškom radnika, Laketić ne spominje otkaze.
Rješenje vidi u “prirodnom odlivu”, dakle odlasku radnika u penziju, te u neprodužavanju ugovora radnicima na određeno.
– U Šumama, za sada, ima viška oko 1.000 radnika. Ako posmatrate deset godina unazad, uvećan je broj za 366 radnika, ako to pomnožite sa prosječnom bruto platom od 2.000, to je trošak od oko 9 miliona KM – rekao je Laketić.
Kao loš primjer naveo je šumskom gazdinstvo u Čajniču, koje je u posljednjih nekoliko godina primilo više od 100 radnika.
-Ovo ej gazdinstvo ranije solidno poslovalo, a sada je u gubitku – rekao je Laketić.
On je dodao da se svi ugovori na određeno “trebaju se preispitati”, te da u šumskim gazdinstvima gdje ima viška radnika, takvi ugovori ne bi trebali biti produžavani.
Ipak, to nije bog zna kakav resurs za umnajnenje broja zaposlenih u hroničnom gubitašu.
Kako je danas izjavio resorni ministar Savo Minić, nakon što je broj ovih radnika već smanjena za 60, trenutno u “Šumama RS” ugovor o radu na određeno vrijeme ima 241 radnik.
Minić i Lakteić su najavili i “preispitivanje bolovanja”, odnosno razmatranje mogućnosti da radnici koji su dugo na bolovanju odu u invalidsku penziju ili da se “zbrinu a neki drugi način”.
Kako je istaknuto, na bolovanju je svakog dana od 200 do 300 radnika “Šuma RS”.
Borci za bolju budućnost “Šuma RS” naviše nada polažu u “prirodni odliv”.
– Prema sadašnjim pokazateljima, iz “Šuma RS” u penziju odlazi oko 120 radnika godišnje – istakao je Laketić.
Ako se uzme u obzir ova računica, čak i kada bi se stopiralo novo zapošljavanje i sa platnog spiska skinuli svi hronično bolesni i svi primljeni na određeno, što je prilično nevjerovatan scenario, ipak bi za rješavanje viuška zaposlenih “prirodnim odlivom”, bilo potrebno bar 5 godina.
Posebno je pitanje da li je ovako procijenjeni viša zapsolen, ustvari, realan.
Laketić je danas na pres konferenciji o stanju u “Šumama RS” rekao da broj zaposlenih treba uskladiti sa “međunarodnim standardima”.
Odgovarajući na pitanaj novinara od je rekao da se “Šume RS” ipak ne mogu uklopiti u evropske standarde, po kojima bi u ovom preduzeću, ds obzirom na godišnji etat, trebalo da radi oko 2.000 radnika
Koliko godina će trajti pompezno najavljeno sređivanje stanja u “Šmama RS”, veliko je pitanje.
Za sada je sigurno samo jedno: u iduću 2025. ovo javno preduzeće će ući kao gubitaš.
Najave da će “Šume RS” do kraja godine “zablistati” i da će Novu godinu dočekati u plusu, pokazale su se kao nerealne.
– Čak i ako se do kraja godine ostvari 84 odsto planirane proizvodnje, što bi bio maksimum, to nije dovoljno poslovanje bude pozitivno – rekao je Laketić.
(Tekst i foto: srpskainfo)